Թրամփը սպառնացել է ռմբակոծել Իրանը միջուկային համաձայնագիր չկնքելու դեպքում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է Իրանին ռմբակոծությամբ և երկրորդային մաքսատուրքերով, եթե Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ համաձայնության չգա իր միջուկային ծրագրի շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է մարտի 30-ին NBC News-ի հետ զրույցում։
«Եթե նրանք համաձայնության չգան, ռմբակոծություն կլինի։ Դա կլինի ռմբակոծություն, որի նմանը նրանք երբեք չեն տեսել։ Նաև հնարավոր է, որ եթե նրանք համաձայնության չգան, ես երկրորդային մաքսատուրքեր սահմանեմ նրանց նկատմամբ, ինչպես արել էի չորս տարի առաջ», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաև ասել է, որ ամերիկացի և իրանցի պաշտոնյաները շփվում են, սակայն այլ մանրամասներ նա չի հաղորդել։
Ավելի ուշ նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում Թրամփն ասել է, որ երկրորդային մաքսատուրքերի շուրջ որոշում կկայացնի՝ ելնելով Թեհրանի քայլերից։
«Մենք, հավանաբար, երկու շաբաթ ժամանակ կտանք և եթե առաջընթաց չտեսնենք, կսահմանենք դրանք։ Մենք դրանք անմիջապես կսահմանենք», - ասել է նա։
Օրեր առաջ ԱՄՆ նախագահը նամակ էր ուղարկել Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիին՝ կոչ անելով նոր միջուկային համաձայնագիր կնքել, իսկ Իրանը պատասխան նամակում հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցություններ չի վարի առավելագույն ճնշման քաղաքականության և ուժի կիրառման սպառնալիքի պայմաններում։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը մարտի 30-ին կրկնել է այս դիրքորոշումը։
«Ուղիղ բանակցությունները մերժվել են, բայց Իրանը միշտ ներգրավված է եղել անուղղակի բանակցություններում, և հիմա նույնպես գերագույն առաջնորդը շեշտել է, որ անուղղակի բանակցությունները կարող են շարունակվել», - Փեզեշքիանի խոսքերն է մեջբերում Reuters գործակալությունը։
Իր առաջին նախագահական ժամկետում՝ 2018 թվականին, Թրամփը Վաշինգտոնը դուրս էր բերել 2015 թվականին Իրանի և մի քանի հզոր տերությունների (ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Չինաստան, Գերմանիա և Եվրոպական Միություն) միջև կնքված Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից և վերականգնել էր Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները։ Դրան ի պատասխան՝ Իրանը սկսել է փուլ առ փուլ հրաժարվել միջուկային համաձայնագրով ստանձնած պարտավորություններից։

Трамп пригрозил Ирану бомбардировками в случае, если ядерное соглашение не будет заключено
Президент США Дональд Трамп пригрозил Ирану бомбардировками и введением дополнительных пошлин, если Тегеран не заключит соглашения с Вашингтоном по своей ядерной программе. Как сообщает Арменпресс, об этом Трамп заявил 30 марта в интервью NBC News.
“Если они не заключат соглашения, то будет бомбардировка. Это будет такая бомбардировка, которой они никогда не видели до этого... Но есть вероятность, что если они не заключат соглашение, я введу для них вторичные тарифы, как это было четыре года назад”, - сказал Трамп.
Президент США также сообщил, что американские и иранские официальные лица поддерживают связь, однако других подробностей он не привел.
Позже, общаясь с журналистами на борту Air Force One, Трамп заявил, что примет решение о вторичных пошлинах на основе действий Тегерана, добавив, что США подождут две недели, и если не будет прогресса, вторичные тарифы будут введены.
Несколько дней назад президент США направил письмо верховному лидеру Ирана аятолле Али Хаменеи с призывом заключить новое ядерное соглашение. Иран в ответном письме заявил, что не будет вести прямые переговоры с США в условиях политики максимального давления и угрозы применения силы.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан подтвердил эту позицию 30 марта.
“Прямые переговоры были отклонены, но Иран всегда участвовал в непрямых переговорах, и теперь верховный лидер также подчеркнул, что непрямые переговоры могут продолжаться”, - цитирует Пезешкиана агентство Reuters.
Во время своего первого президентского срока в 2018 году Трамп вывел Вашингтон из Совместного всеобъемлющего плана действий, подписанного в 2015 году между Ираном и несколькими крупными державами (США, Великобританией, Францией, Россией, Китаем, Германией и Европейским союзом), и восстановил санкции против Тегерана. В ответ Иран начал поэтапно отказываться от своих обязательств по ядерному соглашению.