ՌԴ-ն ակտիվորեն ընդլայնում է կապերը Չինաստանի, Հնդկաստանի, Իրանի, ԿԺԴՀ-ի և ԱՊՀ երկրների հետ. Լավրով
Ռուսաստանն ակտիվորեն ընդլայնում է իր կապերն աշխարհի պետությունների մեծ մասի, այդ թվում՝ Չինաստանի, Հնդկաստանի, Իրանի, ԿԺԴՀ-ի, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ա. Մ. Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում։
«Մենք հատուկ ուշադրություն ենք հատկացնում աշխարհի պետությունների մեծ մասի հետ կապերի ընդլայնմանը: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ համապարփակ գործընկերության և ռազմավարական փոխգործակցության հարաբերություններն առանձնանում են փոխվստահության աննախադեպ մակարդակով: Հնդկաստանի հետ զարգանում է հատուկ արտոնյալ ռազմավարական գործընկերություն: Զգալի առաջընթաց է գրանցվել այնպիսի պետությունների հետ բարեկամական կապերի ընդլայնման և խորացման հարցում, ինչպիսիք են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Կորեայի Ժողովրդական Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունը», - ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես ընդգծել է Լավրովը, Մոսկվան հատուկ նշանակություն է տալիս ԱՊՀ անդամ պետությունների դաշնակիցների և գործընկերների հետ համագործակցության բոլոր ուղղությունների ամրապնդմանը, ինչպես ԱՊՀ, այնպես էլ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում։

Россия активно расширяет связи с Китаем, Индией, Ираном, КНДР и странами СНГ: Сергей Лавров
Россия активно расширяет связи с большинством стран мира, включая Китай, Индию, Иран, КНДР, а также страны СНГ. Как передает Арменпресс, об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров на заседании Попечительского совета Фонда поддержки публичной дипломатии им. А.М. Горчакова.
“Уделяем повышенное внимание наращиванию связей с государствами мирового большинства <...>. Беспрецедентным уровнем взаимного доверия отличаются отношения всеобъемлющего партнерства и стратегического взаимодействия с Китайской Народной Республикой. С Индией развивается особо привилегированное стратегическое партнерство. Значительный прогресс достигнут в расширении и углублении дружественных связей с такими государствами, как Исламская Республика Иран и Корейская Народная Демократическая Республика”, - ТАСС цитирует главу МИД РФ.
Как подчеркнул Лавров, Москва придает особое значение укреплению всех направлений сотрудничества с союзниками и партнерами государств СНГ как в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) так и Евразийского экономического союза (ЕАЭС).