Դոնալդ Թրամփը մանրամասներ է հայտնել Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցից
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ավելի քան երկու ժամ տևողությամբ հեռախոսազրույց են ունեցել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում կատարած գրառման միջոցով մանրամասներ է հայտնել հեռախոսազրույցից՝ այն բնորոշելով արդյունավետ։
«Իմ այսօրվա հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի հետ շատ լավ և արդյունավետ էր։ Մենք պայմանավորվեցինք անհապաղ զինադադար հաստատել ողջ էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների հարցում՝ գիտակցելով, որ արագ քայլեր կձեռնարկենք՝ լիակատար զինադադար հաստատելու և, ի վերջո, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև այս սարսափելի պատերազմին վերջ դնելու համար: Այս պատերազմը երբեք չէր սկսվի, եթե ես լինեի նախագահ։ Քննարկվել են Խաղաղության պայմանագրի բազմաթիվ տարրեր, ներառյալ այն փաստը, որ հազարավոր զինվորներ են սպանվում, ու թե՛ նախագահ Պուտինը, թե՛ նախագահ Զելենսկին կցանկանային վերջ տալ դրան: Այդ գործընթացն այժմ ընթանում է ամբողջ ուժով, և մենք հուսով ենք, որ հանուն մարդկության՝ մենք կկատարենք այդ աշխատանքը»,- նշել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր ամերիկացի գործընկեր Թրամփի հետ զրույցում հայտնել է 23 ուկրաինացի ծանր վիրավորի՝ Ուկրաինային փոխանցելու մասին։
«Որպես բարի կամքի դրսևորում՝ կհանձնվեն ուկրաինացի 23 ծանր վիրավոր զինծառայողներ, ովքեր բուժման կուրս են անցնում Ռուսաստանի բժշկական հաստատություններում»,- նշվել է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։

Дональд Трамп сообщил подробности своего телефонного разговора с Владимиром Путиным
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп и президент Российской Федерации Владимир Путин провели телефонный разговор, продолжавшийся более двух часов. Как сообщает Арменпресс, Трамп раскрыл подробности телефонного разговора через пост в социальной сети Truth Social.
Президент США назвал разговор эффективным.
«Мой сегодняшний телефонный разговор с президентом России Путиным был очень хорошим и эффективным. Мы согласились на немедленное прекращение огня по всем энергетическим и инфраструктурным объектам, признавая, что мы будем действовать быстро, чтобы установить полное прекращение огня и в конечном счете положить конец этой ужасной войне между Россией и Украиной. Если бы я был президентом, эта война никогда бы не началась.
Обсуждались многие элементы Мирного договора, включая тот факт, что тысячи солдат гибнут, и президент Путин, и президент Зеленский хотели бы положить этому конец. Этот процесс сейчас проходит в полную силу, и мы надеемся, что ради человечества мы выполним эту работу», — отметил Трамп.
Ранее пресс-служба Кремля сообщила, что президент России Владимир Путин сообщил американскому коллеге Трампу о передаче Украине 23 тяжелораненых украинцев.
«В качестве жеста доброй воли будут переданы 23 тяжелораненых украинских военнослужащих, находящихся на лечении в российских медицинских учреждениях», - говорится в заявлении Кремля.