Եվրախորհրդարանը թույլ է տվել օգտագործել Սիրիայի նախկին իշխանությունների սառեցված ակտիվները երկրին աջակցելու համար
Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել բանաձևի նախագծին, որը թույլ է տալիս օգտագործել Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի վարչակազմի սառեցված ակտիվները՝ աջակցելու Սիրիայում քաղաքական անցման և վերակառուցման գործընթացին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Եվրախորհրդարանի մամուլի ծառայությունը։
Մարտի 12-ին Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած նիստի ընթացքում բանաձևի նախագիծը հաստատվել է 462 կողմ, 76 դեմ, 106 ձեռնպահ ձայներով։
Թեև բանաձևի նախագիծը չի անդրադարձել ԵՄ անդամ երկրներում նախկին ղեկավարության սառեցված ֆինանսական ակտիվների չափին, սակայն Եվրախորհրդարանի անդամները ԵՄ անդամ երկրներին կոչ են արել ուսումնասիրել նախկին նախագահ Ասադի սառեցված ակտիվների օգտագործումը վերակառուցման, վերականգնման և տուժածների փոխհատուցման համար:
Եվրախորհրդարանը կոչ է արել անդամ երկրներին աջակցել Սիրիայի նոր վարչակազմին երկրում էներգետիկայի, ջրի, առողջապահության և կրթության ոլորտների վերակառուցման գործում և աջակցել քաղաքական անցմանը երկիրը միավորելու համար:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Սիրիայում տեղահանվել է մոտ 500 000 մարդ, և որ բնակչության 90%-ն ապրում է աղքատության մեջ։
Եվրախորհրդարանի անդամները մատնանշել են «անվտանգային փխրուն իրավիճակը» Սիրիայում, մասնավորապես՝ երկրի ափամերձ շրջաններում, և դատապարտել ալավիների սպանությունները՝ որպես վրեժխնդրություն Ասադի վարչակազմի հետ կապված լինելու համար:
Ընդունված բանաձևում Եվրախորհրդարանը բարձր է գնահատել սիրիացի ժողովրդի «քաջությունը, արժանապատվությունն ու տոկունությունը»՝ հավելելով, որ քաղաքական անցումը պետք է համախմբի սիրիական հասարակության բոլոր տարբեր շերտերին, մասնավորապես բոլոր կրոնական և էթնիկ խմբերին, կանանց և խաղաղ ընդդիմադիր ուժերին:
Մյուս կողմից եվրոպացի խորհրդարանականները Սիրիայի նոր իշխանություններին կոչ են ուղղել «ազատվել Ռուսաստանի և Իրանի հետ իրենց հին տխրահռչակ դաշինքներից, որոնք տառապանք են պատճառել սիրիացի ժողովրդին և ապակայունացրել Մերձավոր Արևելքը»։
Եվրոպացի խորհրդարանականները կոչ են արել Սիրիայի իշխանություններին դադարեցնել ռուսական ռազմական ներկայությունը երկրում՝ դատապարտելով Մոսկվայի կողմից Բաշար ալ-Ասադին և նրա ընտանիքին ապաստանի տրամադրումը, որը թույլ չի տալիս նրանց նկատմամբ «արդարադատություն իրականացնել»։
Անդրադառնալով Սիրիայի վրա Իսրայելի հարձակումներին՝ եվրոպացի խորհրդարանականները կոչ են արել հարևան երկրներին հարգել Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և անհապաղ դադարեցնել բոլոր հարձակումները և օկուպացիան։
Ավելի վաղ ԵՄ-ն Սիրիայի վերականգնմանն աջակցելու ջանքերի շրջանակում 2025 թվականի փետրվարին կասեցրել էր մի շարք պատժամիջոցներ, որոնք սահմանվել էին նախկին վարչակազմի դեմ։

Европарламент разрешил использовать замороженные активы бывших властей Сирии для поддержки страны
Европейский парламент одобрил проект резолюции, который позволяет использовать замороженные активы администрации бывшего президента Сирии Башара Асада для поддержки процесса политического перехода и восстановления в Сирии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Европарламента.
На заседании Европарламента 12 марта проект резолюции был одобрен 462 голосами за, 76 против и 106 воздержавшихся.
Хотя в проекте резолюции не затрагиваются объемы замороженных финансовых активов бывшего руководства в странах-членах ЕС, члены Европарламента призвали страны-члены ЕС изучить возможность использования замороженных активов бывшего президента Асада для реконструкции, реабилитации и выплаты компенсаций жертвам.
Европейский парламент призвал государства-члены поддержать новую сирийскую администрацию в восстановлении секторов энергетики, водоснабжения, здравоохранения и образования страны, а также поддержать политический переход для объединения страны.
В заявлении говорится, что около 500 000 человек были вынуждены покинуть свои дома в Сирии и что 90% населения живет в нищете.
Депутаты Европарламента указали на «хрупкую ситуацию с безопасностью» в Сирии, особенно в прибрежных районах страны, и осудили убийства алавитов как месть за связь с режимом Асада.
В принятой резолюции Европарламент высоко оценил «мужество, достоинство и стойкость» сирийского народа, добавив, что политический переход должен объединить все различные слои сирийского общества, в частности все религиозные и этнические группы, женщин и мирные оппозиционные силы.
С другой стороны, европейские парламентарии призвали новые сирийские власти «избавиться от своих старых позорных союзов с Россией и Ираном, которые причинили страдания сирийскому народу и дестабилизировали Ближний Восток».
Европейские парламентарии призвали сирийские власти прекратить российское военное присутствие в стране, осудив предоставление Москвой убежища Башару Асаду и его семье, что мешает им «осуществлять правосудие».
Касаясь атак Израиля на Сирию, европейские парламентарии призвали соседние страны уважать территориальную целостность и суверенитет Сирии и немедленно прекратить все нападения и оккупацию.
Ранее ЕС в рамках своих усилий по поддержке восстановления Сирии приостановил действие ряда санкций, введенных против бывшей администрации в феврале 2025 года.