Պեկինը հայտարարել է Մոսկվայի և Թեհրանի հետ իրանական միջուկային հարցի շուրջ բանակցությունների մասին
Չինաստանի, Իրանի և Ռուսաստանի դիվանագետները մարտի 14-ին Պեկինում հանդիպում կանցկացնեն իրանական միջուկային հարցի շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Հանդիպումը կանցկացվի Չինաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մա Չժաոսյուի նախագահությամբ: Դրան կմասնակցեն Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը և Իրանի ԱԳ փոխնախարար Քազեմ Ղարիբաբադին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը կքննարկեն նաև ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան կողմ է իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը սկզբնական տեսքով վերականգնելուն։
«Հանդես ենք գալիս սկզբնական ծրագրի վերականգնման օգտին, որից ամերիկացիները հրաժարվել են Դոնալդ Թրամփի առաջին նախագահության օրոք»,- ամերիկացի բլոգերներին տված հարցազրույցից Լավրովի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։

Пекин объявил о переговорах с Москвой и Тегераном по иранской ядерной программе
Дипломаты Китая, Ирана и России 14 марта в Пекине проведут встречу по иранской ядерной программе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает МИД Китая.
"Встреча пройдет под председательством заместителя министра иностранных дел Китая Ма Чжаосюя. В ней примут участие замглавы МИД России Сергей Рябков и заместитель главы иранского МИД Казем Гарибабади”, - говорится в сообщении.
Стороны также обсудят другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Ранее глава МИД России Сергей Лавров заявил, что Москва выступает за восстановление соглашения по иранской ядерной программе в его первоначальном виде.
“Выступаем за восстановление первоначальной программы, от которой американцы отказались во время первого президентства Дональда Трампа”, - слова Лаврова в интервью американским блогерам приводит агентство “Интерфакс”.