ԱՄՆ-ն վերսկսում է ռազմական օգնությունն Ուկրաինային. Կիևը համաձայն է 30-օրյա հրադադարի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Սաուդյան Արաբիայում բանակցություններից հետո չեղարկել է Ուկրաինային ռազմական օգնության և հետախուզական տվյալների տրամադրման դադարեցումը, իսկ Կիևը հայտնել է, որ պատրաստ է 30-օրյա հրադադարի, եթե Մոսկվան դրան համաձայնություն տա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը՝ վկայակոչելով ամերիկացի և ուկրաինացի պաշտոնյաների։
ԱՄՆ վարչակազմը ռազմական օգնությունը դադարեցնելու և հետախուզաական տվյալների տրամադրումը կասեցնելու որոշում էր կայացրել փետրվարի 28-ին Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահի և նրա ուկրաինացի գործընկեր Վոլոդիմիր Զելենսկիի միջև տեղի ունեցած թեժ վիճաբանությունից հետո։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, որը գլխավորում էր Ջիդդայում ԱՄՆ պատվիրակությունը, հայտնել է, որ Վաշինգտոնը հրադադարի առաջարկը կներկայացնի Մոսկվային։
«Մենք նրանց կասենք, թե ինչ կա բանակցությունների սեղանին։ Ուկրաինան պատրաստ է դադարեցնել հարվածները և սկսել բանակցել։ Եվ հիմա նրանք պետք է որոշեն՝ ասել այո թե ոչ։ Եթե նրանք ասեն ոչ, ապա ցավոք, մենք կհասկանանք, թե որն է այստեղ խաղաղության խոչընդոտը», - ասել է Ռուբիոն լրագրողներին մարտի 11-ին տեղի ունեցած գրեթե 8-ժամյա բանակցություններից հետո։
«Ուկրաինական պատվիրակությունն այսօր մեկ բան հստակեցրեց. նրանք կիսում են նախագահ Թրամփի խաղաղության տեսլականը», - հավելել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը։
Թրամփն իր հերթին հույս է հայտնել, որ հրադադարի համաձայնագիրը կարող է կնքվել «առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում»։
«Ես ասում էի, որ առայժմ Ռուսաստանի հետ ավելի հեշտ է գործ ունենալ, քան Ուկրաինայի, ինչն այդպես չպետք է լիներ։ Բայց դա այդպես է, և մենք հույս ունենք մեր խոսքը հասցնել Ռուսաստանին: Բայց մենք Ուկրաինայից ստացել ենք լիարժեք հրադադարի (համաձայնություն)։ Դա լավ է», - ասել է Թրամփը մարտի 11-ի երեկոյան։
ԱՄՆ նախագահը նաև ասել է, որ պլանավորում է խոսել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և որ զրույցը կարող է տեղի ունենալ արդեն այս շաբաթ։
Ռուսաստանը չի մեկնաբանել ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի հայտարարությունները։ ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ այս շաբաթ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվ Ուիթքոֆը կմեկնի Մոսկվա՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման։

США возобновляют военную помощь Украине. Киев согласился на 30-дневное перемирие
Администрация президента США Дональда Трампа после переговоров в Саудовской Аравии отменила приостановку военной помощи и передачи разведданных Украине, а Киев заявил, что готов к 30-дневному прекращению огня, если на это согласится Москва. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press со ссылкой на американских и украинских официальных лиц.
Администрация США приняла решение приостановить военную помощь и обмен разведданными 28 февраля после ожесточенного спора в Белом доме между президентом США и его украинским коллегой Владимиром Зеленским.
Госсекретарь США Марко Рубио, возглавлявший делегацию США в Джидде, заявил, что Вашингтон представит Москве предложение о прекращении огня.
“Мы скажем им (россиянам): “Вот что на столе. Украина готова прекратить стрелять и начать переговоры”. И им нужно будет сказать “да” или “нет”. Я надеюсь, что они собираются сказать “да”. И если они это сделают, то, я думаю, мы достигнем большого прогресса”, - заявил Рубио журналистам после почти 8-часовых переговоров 11 марта.
“Украинская делегация сегодня очень четко дала понять, что они разделяют видение мира президента Трампа. Они разделяют его решимость прекратить боевые действия, прекратить убийства”, - добавил советник Белого дома по национальной безопасности Майк Уолтц.
Трамп, со своей стороны, выразил надежду, что соглашение о прекращении огня может быть подписано “в следующие несколько дней”.
“Я говорил, что сейчас легче иметь дело с Россией, чем с Украиной, но так быть не должно. Но это так, и мы надеемся донести наше сообщение до России. Но мы получили полное прекращение огня (соглашение) от Украины. Это хорошо”, - сказал Трамп вечером 11 марта.
Президент США также сообщил, что планирует поговорить с президентом России Владимиром Путиным, и что беседа может состояться уже на этой неделе.
Россия пока не прокомментировала заявления США и Украины. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что переговоры с официальными лицами США могут состояться на этой неделе.
Ранее сообщалось, что спецпредставитель президента США Стив Уиткофф отправится в Москву для встречи с президентом России Владимиром Путиным.