Գյումրու նախկին քաղաքապետ, հետախուզման մեջ գտնվող Սամվել Բալասանյանի հայտարարությունը սխալ է. «Սև Բերդ» ամրոցը քրեական վարույթով քննության առարկա է. Գլխավոր դատախազություն
Գյումրու նախկին քաղաքապետ, հետախուզման մեջ գտնվող Սամվել Բալասանյանն այսօր հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ «…քրեական գործը վերաբերվում է ոչ թե «Սև Բերդ» ամրոցին այլ դրան հարակից հողերին»: Պարզաբանում ստանալու նպատակով՝ «Արմենպրես»-ը Սամվել Բալասանյանի այս հայտարարության՝ իրականությանը համապատասխանելու կամ չհամապատասխանելու վերաբերյալ հարցում է ուղարկել Գլխավոր դատախազություն, որի պատասխանը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Գյումրու նախկին քաղաքապետ, հետախուզման մեջ գտնվող Սամվել Բալասանյանի կողմից նշված պնդումը սխալ է և չի համապատասխանում իրականությանը: Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով «Սև Բերդ» ամրոցը ևս քննության առարկա է: Մասնավորապես՝ քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կառավարության 1995 թվականի հունիսի 6-ի համապատասխան կարգադրությամբ Գյումրու «Սև Բերդ» ամրոցն ընդգրկվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաշվեկշռում: Կառավարության 2004 թվականի սեպտեմբերի 9-ի որոշմամբ, «Սև Բերդ» ամրոցն ընդգրկվել է Շիրակի մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում, իսկ 2005 թվականի ապրիլի 22-ին Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Գյումրու տարածքային ստորաբաժանման կողմից տրված սեփականության իրավունքի վկայականով հանձնվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը։
Այնուհետև, Պաշտպանության և Արդարադատության նախարարության պետական բարձրաստիճան և այլ իրավասու պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների մասին» օրենքի պահանջները, ապօրինի կազմակերպել են սեփականության իրավունքով Պաշտպանության նախարարությանը պատկանող՝ Գյումրու «Սև Բերդ» ամրոց-հուշարձանը ֆիզիկական անձին օտարելու գործընթացը: Մասնավորապես՝ ձևական հղում կատարելով տվյալ հուշարձանի օտարմանն առհասարակ չվերաբերվող՝ Պաշտպանության նախարարության տնօրինությանը հանձնված հողամասերն օտարելու թույլտվության վերաբերյալ Կառավարության 2005 թվականի հունվարի 25-ի թիվ 147-Ա որոշմանը՝ Պաշտպանության նախարարության լիազորված անձի և գնորդ հանդիսացած Տիգրան Պետրոսյանի միջև կնքվել է առուվաճառքի պայմանագիր, որն էլ 2005 թվականի մայիսի 11-ին վավերացվել է «Կենտրոն» նոտարական տարածքի նոտարի կողմից։
2012 թվականի նոյեմբերի 15-ին Տիգրան Պետրոսյանը 626 քմ մակերեսով Սև Բերդ ամրոցի շենքը և 0.79 հա հողատարածքն օտարել է Սամվել Բալասանյանին։
Վերը նշված դեպքի կապակցությամբ, ինչպես նաև Գյումրու «Սև Բերդ» ամրոց-հուշարձանը ձեռք բերած անձանց կողմից հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքը ձեռք բերելու, տնօրինելու իրավաչափությունը ստուգելու և, ըստ այդմ, անհրաժեշտ քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ կատարվում է նախաքննություն:
Միաժամանակ կատարված նախաքննությամբ հիմնավորել է Գյումրու նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի կողմից Գյումրու «Սև Բերդ» ամրոց-հուշարձանին հարակից՝ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների ցանկում ներառված՝ քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերի օտարման գործընթացում պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, ինչպես նաև փողերի լվացման հանգամանքը:
Արդյունքում, Գյումրու «Սև Բերդ» ամրոց-հուշարձանը, ինչպես նաև դրան հարող հողատարածքները դարձել են Սամվել Բալասանյանի ընտանիքի սեփականությունը:
2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Սամվել Բալասանյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (2 դրվագ) (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։
Սամվել Բալասանյանի որդու՝ Խաչատուր Բալասանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել գործող Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։
Հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ևս երեք անձի նկատմամբ:
Դատախազը Խաչատուր Բալասանյանի և վերոնշյալ երեք անձանց վերաբերյալ մասն անջատել է քրեական վարույթից և հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Заявление экс-мэра Гюмри Самвела Баласаняна о «Черной крепости» не соответствует действительности: генпрокуратура
Находящийся в розыске бывший мэр Гюмри Самвел Баласанян сегодня выступил с заявлением, в котором отметил, что «…уголовное дело касается не «Черной крепости», а прилегающих к ней земель». С целью получения разъяснений «Арменпресс» направил запрос в генпрокуратуру относительно того, соответствует ли действительности данное заявление Самвела Баласаняна.
Ниже приводим ответ полностью:
«Утверждение бывшего мэра Гюмри Самвела Баласаняна является неверным и не соответствует действительности. «Черная крепость» также является предметом расследования в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом.
В частности, в ходе уголовного производства были получены фактические данные о том, что соответствующим постановлением правительства от 6 июня 1995 года «Черная крепость» города Гюмри была включена в баланс министерства обороны Республики Армения. Решением правительства от 9 сентября 2004 года «Черная крепость» была включена в государственный список недвижимых культурно-исторических памятников Ширакской области, а 22 апреля 2005 года была передана министерству обороны Республики Армения со свидетельством о праве собственности, выданным территориальным подразделением Государственного комитета кадастра недвижимости города Гюмри.
Затем высокопоставленные должностные лица министерства обороны и юстиции, нарушая требования закона «О недвижимых памятниках истории и культуры, считающихся государственной собственностью и не подлежащих отчуждению», незаконно организовали процесс отчуждения принадлежащей министерству обороны крепости-памятника «Черная крепость» в Гюмри физическому лицу.
В частности, с формальной ссылкой на постановление правительства № 147-А от 25 января 2005 года о разрешении отчуждения земельных участков, переданных министерству обороны, которое не связано с отчуждением рассматриваемого памятника, между уполномоченным лицом министерства обороны и покупателем Тиграном Петросяном был заключен договор купли-продажи, который был удостоверен 11 мая 2005 года нотариусом нотариального округа «Кентрон».
15 ноября 2012 года Тигран Петросян передал Самвелу Баласаняну памятник «Черная крепость» площадью 626 квадратных метров и 0,79 гектара земли.
В связи с вышеуказанным инцидентом, а также приобретением и отчуждением имущества преступным путем проводится предварительное расследование в целях проверки законности приобретения и отчуждения, и, соответственно, дачи необходимой уголовно-правовой оценки.
Проведенное при этом предварительное расследование подтвердило факт злоупотребления служебным положением, а также отмывания денежных средств при отчуждении земель, прилегающих к крепости-памятнику «Черная крепость» города Гюмри, включенных в перечень ограничений статьи 60 Земельного кодекса, которые не передаются гражданам и юридическим лицам на правах собственности.
В результате крепость-памятник «Черная крепость» в Гюмри, а также прилегающие к ней земельные участки стали собственностью семьи Самвела Баласаняна.
2 октября 2024 года в отношении Самвела Баласаняна было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 441 (2 эпизода) действующего УК (Злоупотребление властными или служебными  полномочиями или обусловленным ими воздействием, или превышение полномочий должностным лицом, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия) и пункту 3 части 3 статьи 296 (2 эпизода) (отмывание денег в особо крупном размере).
В отношении сына Самвела Баласаняна – Хачатура Баласаняна возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 296 действующего УК (отмывание денег в особо крупном размере).
В отношении еще трех лиц возбуждены уголовные дела.
Прокурор выделил из уголовного производства часть в отношении Хачатура Баласаняна и трех вышеуказанных лиц и передал ее в Антикоррупционный суд с утвержденным обвинительным заключением.