Հայաստանը կկարողանա թեփուկավոր ձկներ, խավիար և ձկնկիթ արտահանել Եվրամիության անդամ երկրներ
Հայաստանը 2025 թվականի մարտի 16-ից սկսած պաշտոնապես իրավունք ունի սկսել բարձրորակ ջրային կուլտուրաների` թեփուկավոր ձկների և դրանց արտադրանքի (խավիար և ձկնկիթ) արտահանումը Եվրոպական միության երկրկեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանությունը։
Նշվում է, որ այս հնարավորությունը սահմանվել է նոր ընդունված Եվրոպական հանձնաժողովի իրականացման կանոնակարգի (ԵՄ) 2025/354-ի համաձայն, պայմանով, որ արտահանող տնտեսավարողները պետք է գրանցված լինեն ԵՄ «TRACES» համակարգում:
«Չնայած Հայաստանը չունի ելք դեպի ծով, այդուհանդերձ, ձկնաբուծության ոլորտը բավականին զարգացած է, և այն խստորեն վերահսկվում է Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից։ Վերջինիս հետևողական ջանքերի շնորհիվ, ինչպես նաև Եվրոպական հանձնաժողովի Առողջապահության և սննդի անվտանգության գլխավոր տնօրինության (SANTE) գործընկերների աջակցությամբ է, որ թույլտվության տրամադրման ուղղությամբ մի քանի տարի ընթացքող տեխնիկական գործընթացը հաջողությամբ ավարտվեց։
Այս կարևոր իրադարձությունը նշանակալի քայլ է Հայաստանի տնտեսական բազմազանեցման ուղղությամբ, որը նոր հնարավորություններ կստեղծի աճի և համաշխարհային համագործակցության համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenia officially entitled to export high-quality aquaculture finfish, caviar, and roes to EU
As of 16 March 2025, Armenia is officially entitled to start exporting to the EU Member states high-quality aquaculture finfish and finfish products (caviar and roes), in line with the newly adopted commission implementing regulation (EU) 2025/354, provided that the establishments are listed in TRACES, the EU Delegation to Armenia said in a statement.
"Even though Armenia is a landlocked country, it boasts a well-developed fish farming sector, closely monitored by the Food Safety Inspection body.
Thanks to diligent efforts of the latter, along with the efforts from colleagues at DG SANTE of the European Commission, the technical procedure leading to this authorisation, which lasted a few years, has come to a successful fruition.
This milestone marks a significant step in Armenia's journey towards economic diversification, opening up new opportunities for growth and collaboration on a global scale,'' reads the statement.