Շվեդիա-Հայաստան բարեկամության խումբը դատապարտել է Բաքվում պահվող հայերի ապօրինի բանտարկությունն ու նրանց հանդեպ դաժան վերաբերմունքը
Շվեդիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խումբը կոչ է անում անհապաղ միջազգային գործողություններ ձեռնարկել Բաքվում ապօրինի և շինծու մեղադրանքներով անազատության մեջ պահվող հայերին ազատելու համար՝ զգուշացնելով, որ անգործությունը կխրախուսի հետագա բռնաճնշումները և մարդու իրավունքների խախտումները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Շվեդիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ընդունած հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է, որ բոլոր հայ գերիների անվերապահ ազատ արձակումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է անհապաղ և վճռական գործողություններ իրականացնել։
480973383_1180931547367539_462429571169320794_n.jpg
«Մենք՝ Շվեդիայի Ռիկսդագում (խմբ․ Շվեդիայի խորհրդարան) Շվեդիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ներքոստորագրյալ անդամներս, վճռականորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կառավարության կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ և համակարգված խախտումները։ Հայ բանտարկյալների, այդ թվում՝ քաղաքական գործիչների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ապօրինի բանտարկությունը, ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումները և քաղաքական հետապնդումները ներկայացնում են ոչ միայն հումանիտար ճգնաժամ, այլև միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում։ Անհիմն մեղադրանքներով անձանց կամայական կալանավորումը, որն օգտագործվում է որպես քաղաքական բռնաճնշումների գործիք, ուղղակի հարձակում է մարդու հիմնարար իրավունքների վրա»,-նշված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հայ խաղաղ բնակիչների և ռազմագերիների (գերիների) շարունակվող բանտարկությունը Ժնևի կոնվենցիաների և Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի բացահայտ խախտում է։
«Այս գործողությունները, որոնք իրականացվել են և մնացել են անպատիժ, պետության կողմից արտոնված խոշտանգումներ և բռնի անհետացումներ են, որոնք նպատակ ունեն լռեցնել քաղաքական այլախոհությունը և վախ սերմանել»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ անկախ իրավապաշտպան կազմակերպությունները և իրավական փորձագետները փաստագրել են այս կալանավորների նկատմամբ անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքը:
«Նրանք (խմբ․ Բաքվի բանտում պահվող անձինք), ենթարկվելով դաժան խոշտանգումների, զրկված լինելով փաստաբաններից, ստիպված են եղել դիմանալ կեղծ դատավարություններին, նրանք դարձել են վայրագությունների զոհ։ Սա վնասում է Ադրբեջանի միջազգային հեղինակությանը և վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում ավտորիտար ռեժիմների համար ամբողջ աշխարհում»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Բարեկամական խմբի հայտարարությունը նաև շեշտել է, որ այս խախտումներն առանձին միջադեպեր չեն, այլ դիտավորյալ հանցագործություններ, որոնք խարխլում են մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի հիմքերը:
«Ադրբեջանի կողմից քաղբանտարկյալներին շարունակաբար որպես լծակ օգտագործելը և նրանց նկատմամբ համակարգված վատ վերաբերմունքը ռազմավարություն է՝ ապակայունացնելու տարածաշրջանային խաղաղությունն ու արդարությունը»,-ընդգծված է խմբի հայտարարության մեջ:
Հայտարարության ներքո ստորագրած պատգամավորները նաև ընդգծել են, որ միջազգային ուժեղ արձագանքի բացակայությունը միայն քաջալերում է հետագա չարաշահումները և բռնաճնշումները:
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ նման կոպիտ խախտումների դեմ միջազգային հանրության անգործությունը հավասարազոր է մեղսակցության՝ ավտորիտարիզմի ծաղկմանը և ճգնաժամի խորացմանը:
«Սա միայն դիվանագիտության խնդիր չէ, դա բարոյական և իրավական պարտավորություն է։ Միջազգային հանրությունը չի կարող ձեռքերը ծալած նստել, քանի դեռ նման դաժան անարդարությունները շարունակվում են։ Այս գործողությունները ոչ միայն հարձակում են մարդու արժանապատվության վրա, այլ նաև ուղղակի մարտահրավեր են այն սկզբունքներին, որոնք պաշտպանում են համաշխարհային կայունությունը, արդարությունը և հիմնարար իրավունքները»,-ասված է բարեկամական խմբի հայտարարության մեջ, որում նաև շեշտված է, որ աշխարհը հետևում է, և այս ճգնաժամի արձագանքը կսահմանի արդարության և մարդու իրավունքների հանդեպ հավատարմությունը:

Группа дружбы Швеция-Армения осудила незаконное заключение содержащихся в Баку армян и жестокое обращение с ними
Парламентская группа дружбы Швеция-Армения призывает к немедленным международным действиям по освобождению армян, удерживаемых Азербайджаном в тюрьме по незаконным и сфабрикованным обвинениям, и предупреждает, что бездействие будет способствовать дальнейшим репрессиям и нарушениям прав человека.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении, принятом парламентской Группой дружбы Швеция-Армения, конкретно говорится, что для обеспечения безоговорочного освобождения всех армянских пленных необходимо предпринять немедленные и решительные действия.
«Мы, нижеподписавшиеся члены Группы дружбы Швеция-Армения в шведском Риксдаге (шведском парламенте - ред.), решительно осуждаем грубые и систематические нарушения прав человека со стороны правительства Азербайджана. Незаконные аресты, физические и психологические пытки армянских заключенных, в том числе политических деятелей и гражданских лиц, а также политические преследования представляют собой не только гуманитарный кризис, но и явное нарушение международного права. Арест лиц по произволу, по необоснованным обвинениям, используемый в качестве инструмента политического насильственного давления, является прямым посягательством на фундаментальные права человека», - отмечается в заявлении.
Отмечается, что продолжающееся тюремное заключение армянских мирных граждан и военнопленных (пленных) является явным нарушением Женевских конвенций и Всеобщей декларации прав человека.
«Эти действия, оставшиеся безнаказанными, представляют собой санкционированные государством пытки и насильственные исчезновения, направленные на подавление политического инакомыслия и внушение страха», — говорится в заявлении.
В заявлении подчеркивается, что независимые правозащитные организации и эксперты-юристы задокументировали бесчеловечное и унижающее достоинство обращение с этими арестованными.
«Они (лица, удерживаемые в бакинской тюрьме – ред.), подвергались жестоким пыткам, были лишены адвокатов, вынуждены были терпеть фальшивые суды, они стали жертвами злодеяний. Это наносит ущерб международной репутации Азербайджана и создает опасный прецедент для авторитарных режимов во всем мире», - говорится в заявлении.
В заявлении Группы дружбы также подчеркнуто, что эти нарушения являются не единичными инцидентами, а умышленными преступлениями, подрывающими основы прав человека и международного права.
«Постоянное использование Азербайджаном арестованных в качестве рычага воздействия и систематическое жестокое обращение с ними является стратегией дестабилизации регионального мира и справедливости», - подчеркивается в заявлении группы.
Депутаты, подписавшие заявление, также подчеркнули, что отсутствие решительной международной реакции только поощряет дальнейшие злоупотребления и насильственное давление.
В заявлении подчеркивается, что бездействие международного сообщества против подобных грубых нарушений равносильно соучастию, расцвету авторитаризма и углублению кризиса.
«Это не только вопрос дипломатии, это моральное и юридическое обязательство. Международное сообщество не может сидеть сложа руки, пока продолжается такая жестокая несправедливость.
Эти действия являются не только посягательством на человеческое достоинство, но и прямым вызовом принципам, защищающим глобальную стабильность, справедливость и основные права», - говорится в заявлении Группы дружбы, в котором также подчеркивается, что мир наблюдает, и реакция на этот кризис будет определять приверженность справедливости и правам человека.