ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է Ուկրաինային օգնությունն ավելացնելու մասին
ՆԱՏՕ-ի երկրները պատրաստում են Ուկրաինային օգնության նոր փաթեթ, ներառյալ «միլիարդավոր եվրո» և ներդրումներ Կիևի անվտանգության երաշխիքների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ փետրվարի 27-ի երեկոյան կայացած հեռախոսազրույցից հետո։
«ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ն ավելի են ուժեղանում։ ՆԱՏՕ-ի գործընկերներն արագ առաջ են շարժվում պաշտպանության ոլորտում ավելի մեծ ներդրումների առումով…. Ուկրաինայի հարցով դաշնակիցները նախապատրաստում են ևս միլիարդավոր եվրոյի օգնություն + ներդրումներ անվտանգության երաշխիքներում», - գրել է նա X սոցիալական հարթակում։
Ռյուտեն զրույցը որակել է որպես «հրաշալի»՝ չհստակեցնելով, թե ՆԱՏՕ-ի որ երկրներն են պատրաստ ֆինանսավորում հատկացնել:
Փետրվարի 26-ին Թրամփը հայտարարել է, որ ժամանակավորապես դադարեցվել են զենքի և զինամթերքի մատակարարումներն Ուկրաինային։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ ավելի վաղ փոխանցված ռեսուրսները Կիևին պետք է հնարավորություն տան շարունակելու ռազմական գործողությունները, քանի դեռ Մոսկվան և Վաշինգտոնը համաձայնության չեն եկել ռուս-ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ։ Դրա հետ մեկտեղ Թրամփը հնարավոր է համարել Կիևին  ռազմական աջակցության վերականգնումը, եթե պատերազմը դադարեցնելուն ուղղված դիվանագիտական ​​ջանքերը ձախողվեն։

Генсек НАТО заявил об увеличении помощи Украине
Страны НАТО готовят новый пакет помощи Украине, включающий «миллиарды евро» и инвестиции для гарантий безопасности Киева. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил генсек альянса Марк Рютте после телефонного разговора с президентом США Дональдом Трампом вечером 27 февраля.
«США и НАТО становятся сильнее. Партнеры по НАТО быстро продвигаются к увеличению инвестиций в оборону... По вопросу Украины союзники готовят еще миллиарды евро помощи + инвестиции в гарантии безопасности», - написал он в социальной платформе X.
Рютте назвал этот разговор «замечательным», не уточнив, какие страны НАТО готовы предоставить финансирование.
26 февраля Трамп заявил, что поставки оружия и боеприпасов в Украину временно прекращены. При этом он отметил, что переданные ранее ресурсы должны позволить Киеву продолжать военные действия до тех пор, пока Москва и Вашингтон не достигнут соглашения о мирном урегулировании российско-украинского конфликта.
В то же время Трамп счел возможным восстановить военную поддержку Киева, если дипломатические усилия по прекращению войны, потерпят неудачу.