ՌԴ-ի սառեցված ակտիվների թեման կարծարծվի Ուկրաինայի շուրջ քննարկումներում. Լավրով
Արևմուտքում սառեցված ռուսական ակտիվների օգտագործման հարցն առայժմ հստակորեն չի քննարկվել, բայց այս թեման կարծարծվի ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Կատարում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Ինչ վերաբերում է մեր ակտիվներին, որոնք գողացել են ամենից առաջ եվրոպացիները, դուք գիտեք, որ ոչ, այդ մասին կոնկրետ քննարկումներ չեն եղել», - Լավրովի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը:
«Բայց այն, որ այս թեման որպես կարգավորման մաս չի անհետանա, ոչ մի կասկած չկա, դա բնական է», - հավելել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը։
Նա նշել է, որ «դա հասկանում են նաև ամերիկացիները»։ Լավրովի խոսքով՝ «պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն վերջերս հայտարարել է, որ ռուսական սառեցված ակտիվների հարցն անհրաժեշտ է դիտարկել, ընդ որում, դիտարկել այն քայլերի հետ, որոնք ի պատասխան ձեռնարկվել են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, և որոնք այս դեպքում վերաբերում են ամերիկյան ընկերությունների շահերին»:
«Սրանք առողջ մտքեր են այն մասին, որ հարկավոր է հրաժարվել քրեական ենթամշակույթի մեթոդներից և հույս չունենալ, որ դրանք անպատասխան կմնան», - ասել է Լավրովը։

Лавров заявил, что замороженные активы РФ будут обсуждаться в рамках урегулирования на Украине
Вопрос использования замороженных российских активов на Западе пока четко не обсуждался, но эта тема будет рассмотрена в рамках урегулирования украинского кризиса. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции в Катаре.
«Что касается наших активов, которые сворованы, прежде всего европейцами, то нет, вы знаете, об этом никаких конкретных разговоров не было, - цитирует Лаврова Интерфакс.
«Но то, что как часть урегулирования эта тема никуда не исчезнет - нет никаких сомнений, это естественно», - добавил российский министр.
Он отметил, что "это понимают и американцы". По словам Лаврова, "госсекретарь Марко Рубио недавно заявил, что вопрос о замороженных российских активах необходимо рассматривать, причем рассматривать в увязке с теми шагами, которые были в ответ предприняты Российской Федерацией, и которые затрагивают интересы в данном случае американских компаний".
«Это здоровые размышления о том, что нужно отказываться от воровских методов и не рассчитывать на то, что они не останутся без ответа», - заявил Лавров.