ԵՄ-ն առայժմ չի դիտարկում Ուկրաինա խաղաղապահներ ուղարկելու հարցը. Կալաս
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ Եվրամիությունն առայժմ առարկայորեն չի դիտարկում Ուկրաինա եվրոպական խաղաղապահներ ուղարկելը, այլ քննարկում է անվտանգության երաշխիքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Բրյուսելում ԵՄ երկրների արտգործնախարարների նիստից առաջ:
«Նախ պետք է խաղաղություն լինի, բայց Ռուսաստանը չի ցանկանում խաղաղություն, ուստի մենք չենք կարող որևէ խաղաղապահ առաքելություն ստեղծել, քննարկումն ընթանում է այն բանի շուրջ, թե ինչ անվտանգության երաշխիքներ կարող ենք տրամադրել Ուկրաինային, ահա սա է քննարկվում», - նրա խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայում զինվորականներ տեղակայելու՝ Եվրոպայի ծրագրերի մասին հաղորդումներն անհանգստություն են առաջացնում։

ЕС сейчас не рассматривает вопрос отправки миротворцев в Украину - Каллас
Глава дипломатии ЕС Кая Каллас заявила, что Евросоюз не рассматривает возможность отправки европейских миротворцев в Украину, но обсуждает гарантии безопасности. Как сообщает Арменпресс, об этом она сказал перед заседанием министров иностранных дел стран ЕС в Брюсселе.
«Сначала должен быть мир, но Россия не хочет мира, поэтому мы не можем создавать какие-либо миротворческие миссии, обсуждение идет о том, какие гарантии безопасности мы можем предоставить Украине, вот это обсуждается», - цитирует Каллас Риа Новости.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что сообщения о планах Европы разместить военных в Украине вызывают беспокойство.