Թրամփը Չինաստանի հետ նոր առևտրային համաձայնագիր կնքելու հույս է հայտնել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս է հայտնել, որ Վաշինգտոնը Պեկինի հետ նոր առևտրային համաձայնագիր կկնքի՝ նշելով, որ ակնկալում է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի այցը Միացյալ Նահանգներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում։
«Ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ նախագահ Սիի հետ, կարծում եմ՝ հրաշալի հարաբերություններ։ Բայց հիշեք՝ նա սիրում է Չինաստանը, իսկ ես սիրում եմ ԱՄՆ-ն, ուստի այդտեղ կա մի փոքր մրցակցություն», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ Սի Ծինփինը յուրօրինակ մարդ է։
Թրամփը նաև չի բացառել Չինաստանի հետ նոր առևտրային համաձայնագիր կնքելու հնարավորությունը։
«Դա հնարավոր է։ Մենք Չինաստանի հետ ունեինք առևտրային հրաշալի համաձայնագիր։ Այն շատ լավ էր ֆերմերների համար, արտադրողների համար։ Նրանք մեզնից գնում էին 50 միլիարդ դոլարի ապրանքներ», - ասել է Թրամփը՝ նախորդ վարչակազմին մեղադրելով այդ համաձայնագիրը չպահպանելու մեջ։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է, որ ինչպես աշխարհի մյուս ղեկավարները, նախագահ Սի Ծինփինը նույնպես կգնա Վաշինգտոն՝ իր հետ հանդիպման:
«Նրանք գալիս են ինձ տեսնելու՝ (խմբ.՝ Ֆրանսիայի նախագահ) Մակրոնն է գալիս, Միացյալ Թագավորության վարչապետն է գալիս.... Ի վերջո, նախագահ Սին նույնպես կգա, բոլորը կգան», - ասել է Թրամփը։

Трамп выразил надежду на новое торговое соглашение с Китаем
Президент США Дональд Трамп выразил надежду, что Вашингтон подпишет новое торговое соглашение с Пекином, отметив, что ожидает визита председателя КНР Си Цзиньпина в США. Как передает Арменпресс, он сказал об этом в разговоре с журналистами в президентском самолете.
«У меня очень хорошие отношения с президентом Си Цзиньпином, я думаю, что это прекрасные отношения. Но помните, он любит Китай, а я люблю Соединенные Штаты, поэтому там есть некоторое соперничество», — сказал Трамп, добавив, что Си Цзиньпин — уникальный человек.
Трамп также не исключил возможности заключения нового торгового соглашения с Китаем.
«Это возможно. У нас было замечательное торговое соглашение с Китаем. Это было очень хорошо для фермеров, для производителей. Они покупали у нас товаров на $50 миллиардов», — заявил Трамп, обвинив предыдущую администрацию в невыполнении этого соглашения.
Президент США также отметил, что, как и другие мировые лидеры, председатель Си Цзиньпин также отправится в Вашингтон для встречи с ним.
«Они приезжают увидеть меня: Макрон (президент Франции – ред.) приезжает, премьер-министр Соединенного Королевства приезжает… В конце концов, президент Си тоже приедет, все приедут», — сказал Трамп.