Ուկրաինան չի ճանաչի առանց իր մասնակցության ձեռք բերված որևէ համաձայնություն. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հաստատել է, որ Կիևը չի մասնակցելու Սաուդյան Արաբիայում փետրվարի 18-ին ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պատվիրակությունների միջև նախատեսվող բանակցություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ն  նշում է, որ Զելենսկին այս մասին հայտնել է, երբ ինքն էլ պատրաստվում է այցելել Սաուդյան Արաբիա։
«Ուկրաինան համարում է, որ Ուկրաինայի շուրջ ցանկացած բանակցություն՝ առանց Ուկրաինայի, որևէ արդյունք չի ունենա, և մենք չենք կարող ճանաչել.... առանց մեր մասնակցության մեզ վերաբերող համաձայնությունները», - ասել է Զելենսկին լրագրողներին։
Ուկրաինայի նախագահը շեշտել է, որ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Սաուդյան Արաբիա իր այցերը համաձայնեցվել են նախապես, այսինքն՝ այդ այցերը կապ չունեն ԱՄՆ-ՌԴ բանակցությունների հետ։
Զելենսկին Սաուդյան Արաբիա կայցելի փետրվարի 19-ին՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների հաջորդ օրը։
Ամերիկյան կողմից բանակցություններին կմասնակցեն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը և Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆը։ Ռուսական կողմից Սաուդյան Արաբիա են մեկնել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։

Украина не признает никаких соглашений, достигнутых без ее участия: Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил, что Киев не будет участвовать в переговорах делегаций США и России, которые пройдут 18 февраля в Саудовской Аравии. Как сообщает Арменпресс, BBC отмечает, что Зеленский заявляет об этом, когда сам готовится посетить Саудовскую Аравию.
“Украина считает, что любые переговоры по Украине без Украины не дадут никаких результатов, и мы не можем признавать соглашения, касающиеся нас, без нашего участия”, - заявил Зеленский журналистам.
Президент Украины подчеркнул, что его визиты в Объединенные Арабские Эмираты и Саудовскую Аравию были согласованы заранее, а это значит, что эти визиты не имеют никакого отношения к переговорам между США и Россией.
Зеленский посетит Саудовскую Аравию 19 февраля, на следующий день после переговоров между Россией и США.
С американской стороны в переговорах примут участие госсекретарь США Марко Рубио, советник Белого дома по национальной безопасности Майк Уолтц и спецпредставитель президента США по Ближнему Востоку Стивен Уиткофф. С российской стороны в Саудовскую Аравию приехали министр иностранных дел России Сергей Лавров и помощник президента Юрий Ушаков.