Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հանձնակատարների հանդիպումը տեղի կունենա փետրվարի 18-ին. Axios
Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի պատվիրակությունների հանդիպումը, նվիրված ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանը, տեղի կունենա փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով իր երկու աղբյուրներին։
Նրանց տվյալներով՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի Դաշնության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները կքննարկեն նաև երկու երկրների նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի  բանակցությունների նախապատրաստման հարցերը։
Այս հանդիպումն, ըստ հրապարակման, մեծ դժգոհություն է առաջացրել Ուկրաինայի կառավարությունում, քանի որ վերջինս մտահոգված է, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը համաձայնության կգան «Կիևի մեջքի հետևում»։
ԱՄՆ պատվիրակության կազմում կլինի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը և Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ-ի ղեկավարի  հատուկ պատվիրակ Սթիվեն Ուիթքոֆը։
Ինչպես հաղորդել է The Washington Post թերթը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրներին, Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին և նրա գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը չեն նախատեսում մասնակցել ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև Սաուդյան Արաբիայում կայանալիք խորհրդակցություններին։
«Հակամարտությունը դադարեցնելու Թրամփի վարչակազմի մոտեցումը հանգեցրել է ամերիկա-ուկրաինական հարաբերությունների լարվածության աճի»,- ընդգծում է հրատարակությունը։
Ինչպես նշում է WP-ն, հակամարտության սկզբից ի վեր Միացյալ Նահանգները տասնյակ միլիարդավոր դոլարի զենք է մատակարարել Ուկրաինային, սակայն նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնն ստանձնելուց հետո հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն այլևս չի կարող իրեն «անժամկետ  ռազմական պարտավորություններ» թույլ տալ Կիևի նկատմամբ:

Встреча представителей США и России по вопросу Украины состоится 18 февраля - Axios
Встреча делегаций США и России, посвященная урегулированию российско-украинского конфликта, состоится 18 февраля в Саудовской Аравии. Как передает Арменпресс, об этом сообщила информационная платформа Axios со ссылкой на два своих источника.
По их словам, высокопоставленные представители США и РФ также обсудят вопросы подготовки к переговорам президентов двух стран Дональда Трампа и Владимира Путина.
Эта встреча, по данным издания, вызвала большое недовольство в украинском правительстве, поскольку последнее обеспокоено тем, что США и Россия достигнут соглашения «за спиной Киева».
В состав американской делегации войдут госсекретарь Марко Рубио, советник Белого дома по национальной безопасности Майк Уолтц и специальный посланник президента США на Ближнем Востоке Стивен Виткофф.
Как сообщает The Washington Post со ссылкой на собственные источники, президент Украины Владимир Зеленский и глава его офиса Андрей Ермак не планируют участвовать в консультациях между США и Россией, которые пройдут в Саудовской Аравии.
«Подход администрации Трампа к прекращению конфликта привел к росту напряженности в отношениях США и Украины», - подчеркивает издание.
Как отмечает WP, с начала конфликта США поставили Украине оружие на десятки миллиардов долларов, но после вступления в должность президент Дональд Трамп заявил, что Вашингтон больше не может позволить себе «неопределенные военные обязательства» перед Киевом.