Ռյուտեն կարևոր է համարում Ուկրաինայի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացներում
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը հաջողված է համարում ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման ճանապարհին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպման մեկնարկին։
«Հստակ տպավորություն է ստեղծվել, որ հեռախոսազրույցը հաջող է անցել: Մենք բոլորս խաղաղություն ենք ցանկանում Ուկրաինայում», - ասել է Ռյուտեն:
Նա նաև նշել է, որ Ուկրաինան պետք է ներգրավված լինի բոլոր գործընթացներում։
«Շատ կարևոր է, որ Ուկրաինան մեծապես ներգրավված լինի այն ամենում, ինչ տեղի է ունենում Ուկրաինայի շուրջ», - ընդգծել է նա։
Փետրվարի 12-ին Թրամփը և Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել։ Ամփոփելով զրույցի արդյունքները՝ Թրամփը հայտնել է, որ Պուտինի հետ պայմանավորվել է բանակցային գործընթաց սկսել Ուկրաինայում հակամարտությունն ավարտելու համար։

Рютте считает важным участие Украины в переговорном процессе
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте считает телефонный разговор президентов США и России Дональда Трампа и Владимира Путина успешным на пути урегулирования российско-украинского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в начале встречи министров обороны стран НАТО в Брюсселе.
«Сложилось четкое впечатление, что телефонный разговор прошел успешно. Мы все хотим мира в Украине», - сказал Рютте.
Он также отметил, что Украина должна быть вовлечена во все процессы.
«Очень важно, чтобы Украина активно участвовала во всем, что происходит вокруг Украины», - подчеркнул он.
12 февраля Трамп и Путин провели телефонный разговор. Подводя итоги беседы, Трамп заявил, что договорился с Путиным начать переговорный процесс по прекращению конфликта на Украине.