Չինաստանն ԱՄՆ-ին առաջարկել է հյուրընկալել Թրամփի և Պուտինի հանդիպումը. The Wall Street Journal
Չինաստանն ամերիկյան վարչակազմին ուղարկել է առաջարկ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի ղեկավար  Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը կազմակերպելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Wall Street Journal թերթը՝ վկայակոչելով Պեկինում և Վաշինգտոնում իր աղբյուրներին։
Ըստ նրանց տեղեկատվության՝ չինացի պաշտոնյաները միջնորդների միջոցով Թրամփի թիմին առաջարկել են անցկացնել Ռուսաստանի Դաշնության և ԱՄՆ-ի գագաթնաժողով և աջակցել Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման ջանքերին։
Պարբերականը նշում է, որ Պեկինի առաջարկը չի նախատեսում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի մասնակցությունը միջոցառմանը։ Միաժամանակ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը չի ցանկանում, որ Պեկինի որևէ օգնություն ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում վտանգի տակ դնի ռուս-չինական սերտ հարաբերությունները, ընդգծել են The Wall Street Journal-ի աղբյուրները։

Китай предложил США провести встречу Трампа и Путина: The Wall Street Journal
Китай направил администрации США предложение об организации встречи президента США Дональда Трампа и президента России Владимира Путина. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Wall Street Journal со ссылкой на свои источники в Пекине и Вашингтоне.
Согласно их информации, китайские официальные лица через посредников предложили команде Трампа провести саммит между РФ и США и поддержать усилия по урегулированию украинского конфликта.
Издание отмечает, что предложение Пекина не предусматривает участия в мероприятии президента Украины Владимира Зеленского. В то же время председатель КНР Си Цзиньпин не хочет, чтобы помощь Пекина в урегулировании российско-украинского конфликта поставила под угрозу тесные российско-китайские отношения.
Белый дом отказался подтвердить поступление этого предложения от Пекина.
По словам неназванного представителя администрации США, эта инициатива “абсолютно нежизнеспособна”.
Дональд Трамп, в свою очередь, возможным местом встречи с Владимиром Путиным назвал Саудовскую Аравию.