Մակրոնը կոչ է արել հարգել Գազայի բնակիչների՝ սեփական հողում ապրելու ձգտումը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ հարկավոր է հարգել Գազայի հատվածում ապրող պաղեստինցիների և նրանց հարևանների ցանկությունները և դեմ է արտահայտվել Գազայի հատվածը երկարաժամկետ սեփականացնելու՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մակրոնն ասել է CNN-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք ունենք հրադադար։ Մենք պետք է այն պահպանենք, մենք պետք է վերականգնենք հումանիտար գործողությունները, պետք է փրկենք հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց։ Բայց հիմա ճիշտ պատասխանն անշարժ գույքի գործողությունը չէ։ Սա քաղաքական գործողություն է։ Սա ամայի տարածք չէ, սա մի վայր է, որտեղ երկու միլիոն մարդ է ապրում և ցանկանում է ապրել…. Չի կարելի երկու միլիոն մարդու ասել՝ հիմա դուք պետք է հեռանաք», - ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է Գազայի հատվածի համար քաղաքական լուծում գտնել, որը հարգում է Պաղեստինի ժողովրդի՝ սեփական պետություն ունենալու ցանկությունը։ Նա նաև կոչ է արել հարգել Եգիպտոսի և Հորդանանի ինքնիշխանությունը, որոնք չեն ցանկանում իրենց տարածքում ընդունել Գազայից տեղահանված պաղեստինցիներին։
Արաբական երկրները, Իրանը և արևմտյան պետությունների մի մասը դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ ղեկավարի գաղափարին։

Макрон призвал уважать желание жителей Газы жить на своей земле
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что необходимо уважать желания палестинцев, живущих в секторе Газа, и их соседей, и выступил против инициативы президента США Дональда Трампа о долгосрочном владении сектором Газа и переселении его жителей. Как сообщает Арменпресс, Макрон сказал об этом в интервью телеканалу CNN.
Он коснулся прекращения огня в Газе, сказав, что его нужно и возобновить гуманитарные операции, спасти как можно больше людей.  “Газа - это не пустынная территория, а земля, где проживают и хотят оставаться два миллиона человек. Нельзя сказать двум миллионам человек, что они сейчас должны переселиться. Правильный подход - это не вопрос недвижимости, а политический процесс”, - заявил президент Франции.
И политическое решение для сектора Газа должно уважать желание палестинского народа иметь собственное государство. Он также призвал уважать суверенитет Египта и Иордании, не пожелавших принять на своей территории палестинцев из Газы.