Ջալալ Հարությունյանը դատապարտվեց ազատազրկման 5 տարի 6 ամիս ժամկետով
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանին դատապարտեց 5 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը նրան մեղավոր ճանաչեց զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար։
Դատախազությունը պահանջել էր 6 տարվա ազատազրկում, սակայն դատարանը մեղմեց պատժաչափը՝ նշանակելով 5 տարի 6 ամիս ազատազրկում։
Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց բացակայելու արգելքը կմնա անփոփոխ, մինչև դատավճռի ուժի մեջ մտնելը։
Ջալալ Հարությունյանը մեղադրվում էր 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին իր ծառայողական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու մեջ, ինչը, ըստ մեղադրանքի, հանգեցրել է ծանր հետևանքների։
Ըստ քրեական գործի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվել են «Ցորի» զորամասի Դ20 դիվիզիոնի վրա, սակայն դիվիզիոնի հրամանատարության կողմից տրված ահազանգին ի պատասխան՝ Հարությունյանը, ըստ գործի նյութերի, հայտնել է, թե մոտեցողները «յուրայիններ» են։
Ջալալ Հարությունյանը չի ընդունում իրեն առաջադրած մեղադրանքը։
Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։ Դատավճիռը կարող է բողոքարկվել օրենքով սահմանված կարգով։

Генерал-лейтенант Джалал Арутюнян приговорен к 5,5 годам лишения свободы
Сюникский областной суд общей юрисдикции приговорил бывшего командующего Армией обороны Нагорного Карабаха генерал-лейтенанта Джалала Арутюняна к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Как сообщает Арменпресс, суд признал его виновным в виновным по части 3 статьи 550 УК Армении (воинская должностная халатность, совершенная во время военного положения, войны или в боевой обстановке, или которое по неосторожности повлекло смерть человека; наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет).
Обвинение требовало приговорить его к 6 годам лишения свободы, однако суд сократил срок до 5 лет и 6 месяцев.
Джалал Арутюнян обвиняется в ненадлежащем исполнении своих должностных обязанностей 12 октября 2020 года, что, согласно обвинительному заключению, повлекло тяжкие последствия.
Согласно материалам уголовного дела, азербайджанские вооруженные силы атаковали дивизию Д20 воинской части «Цор», однако в ответ на сигнал тревоги, поднятый командованием дивизии, Арутюнян, согласно материалам дела, сообщил, что приближающиеся солдаты — «свои».