Կալասը ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հնարավոր մաքսատուրքերը միմյանց նկատմամբ շահավետ է համարում Չինաստանի համար
ԵՄ-ից ԱՄՆ ներկրվող ապրանքների նկատմամբ հնարավոր մաքսատուրքերը և Եվրոպայի պատասխան միջոցներն օգուտ չեն բերի Վաշինգտոնին, որովհետև առևտրային պատերազմում հաղթողներ չեն լինում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը Բրյուսելում Եվրամիության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովից առաջ:
«Ակնհայտ է, որ առևտրային պատերազմներում հաղթողներ չկան: Եթե ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն առևտրային պատերազմ սկսեն, ապա վերջում Չինաստանը կծիծաղի», - ասել է նա՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն ԱՄՆ-ի կարիքն ունի, իսկ ԱՄՆ-ն՝ ԵՄ-ի։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ նման տեսակի մաքսատուրքերը հանգեցնում են լրացուցիչ ծախսերի և օգուտ չեն բերում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 1-ին հրամանագիր է ստորագրել Մեքսիկայից և Կանադայից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ 25% մաքսատուրքեր, իսկ Չինաստանից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ՝ 10% մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Դրանք ուժի մեջ կմտնեն փետրվարի 4-ին։ Կանադայից ներկրվող էներգակիրների նկատմամբ մաքսատուրքերը կկազմեն 10% և կվերաբերեն, այդ թվում, նավթին, գազին, էլեկտրաէներգիային:

Каллас считает пошлины США и ЕС друг против друга выгодными Китаю
Возможные американские пошлины на товары из Евросоюза и европейский ответ на них не принесут выгоды Вашингтону, потому что в торговых войнах не бывает победителей.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас перед неформальным саммитом ЕС в Брюсселе.
«Очевидно, что в торговых войнах нет победителей. Если США и ЕС начнут торговую войну, смеяться последним будет Китай», - сказала она, добавив, что ЕС нуждается в США, а США – в ЕС.
Каллас подчеркнула, что такого рода пошлины ведут к дополнительным тратам и не приносят пользы.
Президент США Дональд Трамп 1 февраля подписал указ о введении пошлины в 25% на товары, импортируемые из Мексики и Канады, и дополнительные в 10% - из Китая. Они войдут в силу 4 февраля.
Пошлины на энергоносители из Канады составят 10% и коснутся всей канадской энергетики, в том числе нефти, газа, электроэнергии. Также ранее он заявил, что собирается ввести пошлины на товары из ЕС.