ԵՄ երկրների արտգործնախարարները պայմանավորվել են երկարաձգել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հաջողվել է պայմանավորվել հակառուսական պատժամիջոցների երկարաձգման շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Եվրամիության երկրների արտաքին գործերի նախարարները հենց նոր համաձայնության եկան Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները կրկին երկարաձգելու շուրջ: Այս քայլը կշարունակի Մոսկվային զրկել իր պատերազմը ֆինանսավորելու եկամուտներից: Ռուսաստանը պետք է վճարի իր պատճառած վնասի համար», - գրել է նա։
Հունվարի 27-ին Բրյուսելում կայացել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստը։ Նախարարների քննարկման թեմաներից մեկը եղել է Ռուսաստանի վրա ճնշումների ավելացումը, այդ թվում՝ պատժամիջոցների միջոցով։ Նախարարները, մասնավորապես, քննարկել են հակառուսական պատժամիջոցների երկարաձգումը. դրանց ժամկետը լրանում է հունվարի 31-ին։
Սահմանափակումների երկարաձգման համար անհրաժեշտ է ԵՄ բոլոր երկրների համաձայնությունը։ Սակայն Հունգարիան ավելի վաղ սպառնացել էր վետո դնել պատժամիջոցների երկարաձգման վրա։
Հունվարի 27-ի առավոտյան, ըստ «Ինտերֆաքս» գործակալության, Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն ասել էր, որ Բուդապեշտը որոշում կկայացնի Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների երկարաձգման վերաբերյալ՝ կախված նրանից, թե արդյոք ԵՄ-ն համաձայն է երաշխավորել Հունգարիայի էներգետիկ անվտանգությունը։ Այնուհետև նա հայտնել էր, որ ԵՄ-ն բավարարել է Հունգարիայի խնդրանքը։

Министры иностранных дел стран ЕС договорились продлить санкции против России
Глава дипломатии ЕС Кая Каллас заявила, что министрам иностранных дел стран Евросоюза удалось договориться о продлении антироссийских санкций. Как сообщает Арменпресс, об этом она написал в социальной сети X.
«Главы МИД стран ЕС только что договорились снова продлить санкции против России. Этот шаг продолжит лишать Москву доходов на финансирование ее войны», - отметила Каллас.
27 января в Брюсселе состоялось заседание Совета ЕС по иностранным делам. Одной из тем министерского обсуждения стало «усиление давления на Россию, в том числе с помощью санкций». В частности, министры говорили о продлении антироссийских санкций, срок действия которых истекает 31 января.
Для того чтобы продлить меры, нужно согласие всех стран Евросоюза. Однако ранее Венгрия угрожала наложить вето на продление санкций.
Утром 27 января, как сообщает агентство "Интерфакс", министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил, что Будапешт примет решение о продлении санкций ЕС против России в зависимости от того, согласится ли ЕС гарантировать энергетическую безопасность Венгрии. Позже он объявил, что ЕС принял просьбу Венгрии.