Եգիպտոսը և Հորդանանը մերժել են Թրամփի ծրագիրը Գազայի հատվածից բնակիչների վերաբնակեցման մասին
Եգիպտոսն ու Հորդանանը չեն համաձայնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն գաղափարին, որ մեծ թվով պաղեստինցիներ հեռանան Գազայի հատվածից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ մշտապես աջակցում է պաղեստինցի ժողովրդին՝ իր հողի վրա:
Նաև հայտարարության մեջ ասվում է, որ Եգիպտոսը մերժում է «ցանկացած ոտնձգություն այդ անկապտելի իրավունքների նկատմամբ՝ լինի դա բնակավայրերի ընդլայնման, հողերի անեքսիայի ճանապարհով, թե վերաբնակեցման, վտարումը խրախուսելու կամ տեղահանման միջոցով պաղեստինցիներին իրենց հողից հանելով՝ լինի դա ժամանակավոր կամ երկարաժամկետ»:
Եգիպտոսի ԱԳՆ-ն նաև միջազգային հանրությանը կոչ է արել աշխատել երկու պետությունների ստեղծման ճանապարհով իրադրությունը կարգավորելու շուրջ, որը, Կահիրեի կարծիքով, անհնար կդառնա, եթե պաղեստինցիներին վտարեն իրենց տարածքներից:
Հորդանանի արտաքին գործերի նախարար Այման աս Սաֆադին իր հերթին հայտարարել է, որ իր երկրի կողմից պաղեստինցիների ցանկացած տեղահանում չընդունելը «հաստատակամ է և անսասան»:
Միևնույն ժամանակ Կատարի պաշտոնատար անձինք, որոնք որպես միջնորդ են հանդես եկել Գազայում մարտական գործողությունների դադարեցման հարցում, «կարմիր գիծ» են համարել ցանկացած ծրագիր, որը կհանգեցնի տեղահանման կամ կրկնակի օկուպացման:
Արաբական պետությունների լիգան նույնպես հայտարարել է, որ մարդկանց բռնի տեղահանումն ու վտարումն իրենց հողերից ոչ այլ ինչ են, քան «էթնիկ զտում»:
«Պաղեստինի ժողովրդին իր հողից վտարելու փորձերը՝ լինի դա տեղահանման, բռնակցման կամ բնակավայրերի ընդլայնման ճանապարհով, անցյալում ձախողվել են», - ասվում է տարածաշրջանային դաշինքի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփն առաջարկել էր Գազայի հատվածը «մաքրելու» և նրա բնակչությանը Եգիպտոսում ու Հորդանանում վերաբնակեցնելու պլան։ Նա հայտարարել էր, որ «կցանկանար, որ Եգիպտոսն ընդուներ ժողովրդին», և «Հորդանանն ընդուներ ժողովրդին»: Նրա խոսքով՝ Գազայի բնակիչների վերաբնակեցումը կարող է լինել ժամանակավոր կամ երկարաժամկետ։

Египет и Иордания отвергли идею Трампа по переселению жителей из сектора Газа
Египет и Иордания отвергли идею президента США Дональда Трампа о широкомасштабном выводе палестинских войск из сектора Газа.
Как передает Арменпресс, МИД Египта заявил о своей поддержке палестинцев на их земле.
В заявлении также говорится, что Египет отвергает “любое посягательство на эти неотъемлемые права, будь то путем заселения или аннексии земель, или путем сокращения численности населения этих земель в результате перемещения, поощряемого перемещения или изгнания палестинцев с их земель, будь то временного или долгосрочного”.
МИД Египта также призвал международное сообщество работать над урегулированием ситуации путем создания двух государств, что, по мнению Каира, станет невозможным, если палестинцы будут изгнаны со своих территорий.
А министр иностранных дел Иордании Айман ас-Сафади заявил, что неприятие его страной любого перемещения палестинцев будет твердым и непоколебимым.
Официальные лица Катара, выступившие посредниками в прекращении боевых действий в секторе Газа, считают любой план, который приведет к перемещению или повторной оккупации, “красной линией”.
Лига арабских государств также заявила, что принудительное перемещение и изгнание людей со своих земель является не чем иным, как “этнической чисткой”.
“Попытки вытеснить палестинский народ с его земли, будь то путем перемещения, аннексии или расширения поселений, в прошлом потерпели неудачу”, - говорится в заявлении регионального союза.
Ранее Дональд Трамп предложил план “зачистки” сектора Газа и переселения его населения в Египет и Иорданию. Он заявил, что “хотел бы, чтобы Египет забрал людей” и “Иордания забрала людей”. По его словам, переселение жителей Газы может быть временным или долгосрочным.