Ադրբեջանի հետ բանակցություններում Երևանի համար ընդունելի են բոլոր այն հարթակները, որոնցում կհարգվեն ՀՀ-ի շահերը
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների համար Երևանի համար ընդունելի են բոլոր այն հարթակները, որտեղ կհարգվեն Հայաստանի Հանրապետության շահերից բխող սկզբունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար առկա հարթակների, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան եռակողմ հայտարարության մասին։
Նրա խոսքով՝ բանակցային այն հարթակներում, որտեղ կհարգվեն Հայաստանի Հանրապետության և, առհասարակ, պետությունների սուվերենության շահերից բխող սկզբունքները, Երևանի համար ընդունելի են։
«Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Մոսկվա կատարած այցը նաև հենց դրա մասին է։ Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում մեր ներկայացրած առաջարկներին, ապա ես կարծում եմ, որ դրանք այդքան էլ չեն տարբերվում միմյանցից, որովհետև նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ որևէ խոսք չկա էքստերիտորիալ տարածքի մասին այնպես, ինչպես «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։ Մենք խոսում ենք ճանապարհների ապաշրջափակման, ենթակառուցվածքների վերագործարկման մասին՝ յուրաքանչյուր պետության սուվերենության ներքո»,-ընդգծեց Հովհաննիսյանը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ հայ-ադրբեջանական բանակցությունները բազմակողմ հարթակներով են տեղի ունենում, և Երևանն օգտագործում է բոլոր հնարավորություններն՝ առաջ տանելու համար խաղաղության օրակարգը։
«Մենք չենք ֆիքսվում կոնկրետ մեկ հարթակի վրա, որովհետև կարծում ենք, որ մեկ հարթակում մինչ այս այդքան էլ արդյունավետ չեն եղել այդ քննարկումները»,-ասաց Արթուր Հովհաննիսյանը։

В переговорах с Азербайджаном для Еревана приемлемы все платформы, на которых будут уважаться интересы Армении
Для переговоров между Арменией и Азербайджаном для Еревана приемлемы все те платформы, где будут уважаться принципы, вытекающие из интересов Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе брифинга с журналистами заявил секретарь фракции «Гражданский договор» Национального собрания РА Артур Ованнисян, говоря о существующих платформах урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также о трехстороннем заявлении Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года.
По его словам, для Еревана приемлемы те переговорные площадки, где будут уважаться принципы, вытекающие из интересов суверенитета Республики Армения и вообще государств.
«Визит министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Москву был посвящен также этому. Что касается пункта 9 заявления от 9 ноября (2020 года – ред.), тех предложений, которые мы выдвинули в проекте «Перекресток мира», я думаю, они мало чем отличаются друг от друга, потому что в заявлении от 9 ноября ничего не говорится об экстерриториальной территории так, как в проекте «Перекресток мира». Мы говорим о разблокировании дорог, перезапуске инфраструктуры под суверенитетом каждого государства», - подчеркнул Ованнисян.
По его словам, армяно-азербайджанские переговоры проходят на многосторонних площадках, и Ереван использует все возможности для продвижения мирной повестки.
«Мы не зациклены на какой-то одной конкретной платформе, поскольку считаем, что дискуссии на одной платформе до сих пор не были столь эффективны», - сказал Артур Ованнисян.