Թրամփը չի բացառել Ուկրաինային ամերիկյան զենքերի մատակարարումների դադարեցումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել Ուկրաինային ամերիկյան զենքի մատակարարումներն ամբողջությամբ դադարեցնելու հնարավորությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հունվարի 21-ին Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում նա նաև հույս է հայտնել, որ իր շփումը Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ «շատ շուտով» կկայանա։
Թրամփին հարցրել են՝ արդյոք ամերիկյան նոր վարչակազմը կշարունակի՞ զենք մատակարարել Կիևին, թե՞ դիտարկում է մատակարարումներն ամբողջությամբ դադարեցնելու հնարավորությունը։
«Մենք կուսումնասիրենք դա: Մենք կապի մեջ ենք (խմբ.՝ Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկիի հետ: Մենք շատ շուտով կխոսենք նախագահ Պուտինի հետ: Կտեսնենք, թե ինչ կլինի», - ասել է Թրամփը, որը հունվարի 20-ին երդվել է որպես ԱՄՆ 47-րդ նախագահ:
Ամերիկացի առաջնորդը նշել է, որ եվրոպական երկրները պետք է զգալիորեն մեծացնեն Կիևին աջակցելու ծախսերը։
«Սա նրանց ավելի շատ է վերաբերում, քան մեզ, մեր միջև օվկիանոս կա», - հավելել է Թրամփը՝ մեջբերելով այն տվյալները, որոնց համաձայն՝ ԱՄՆ-ն իր նախորդ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք 200 միլիարդ դոլար ավելի է ծախսել Ուկրաինային օգնության վրա, քան ԵՄ-ն։
«Ի՞նչ է՝ մենք հիմա՞ր ենք։ Կարծում եմ՝ դրա պատասխանն է՝ այո, որովհետև նրանք, հավանական է, այդպես են կարծում», - ասել է Թրամփը՝ կրկնելով իր այն պնդումը, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները պետք է պաշտպանական ծախսերը հասցնեն իրենց ՀՆԱ-ի 5%-ին։

Трамп не исключил возможности прекращения поставок американского оружия Украине
Президент США Дональд Трамп не исключил вероятности полного прекращения поставок американского оружия на Украину. Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами в Белом доме 21 января он также выразил надежду, что его общение с российским лидером Владимиром Путиным состоится “очень скоро”.
На вопрос продолжит ли новая администрация США поставлять оружие Киеву, или он рассматривает возможность полного прекращения поставок, Трамп ответил:
“Мы изучим этот (вопрос). Мы на связи с (Владимиром) Зеленским. Очень скоро мы поговорим с президентом Путиным. Посмотрим, что произойдет”.
Вместе с тем, он заметил, что европейским странам следует существенно увеличить расходы на поддержку Киева.
“Их это касается в большей степени, чем нас. Между нами океан”, - добавил Трамп, приводя данные, показывающие, что при его предшественнике Джо Байдене США потратили на помощь Украине на 200 миллиардов долларов больше, чем ЕС.
Трамп добавил, что их, вероятно, принимают за глупцов, повторив свое заявление о том, что страны НАТО должны увеличить расходы на оборону до 5% от своего ВВП.