Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է Պուտինի հետ հանդիպման ՌԴ-ի ընտրությամբ «ցանկացած ժամանակ»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպելու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ «ցանկացած ժամանակ», երբ հարմար լինի Ռուսաստանի ղեկավարին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Սպիտակ տանը լրագրողների հետ կայացած հանդիպման ընթացքում։
«Ցանկացած ժամանակ, երբ նրանք ցանկանան», - ասել է նա՝ պատասխանելով համապատասխան  հարցրին:
Թրամփն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնն ստանձնել է հունվարի 20-ին։ Նույն օրը նա հայտարարել էր, որ Պուտինի հետ իր զրույցը «կարող է տեղի ունենալ շատ շուտով»։
Ավելի վաղ CNN հեռուստաալիքը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Թրամփն իր թիմին հանձնարարել է հեռախոսազանգ կազմակերպել Ռուսաստանի ղեկավարի հետ երդմնակալությունից հետո առաջին օրերին։
Ռուսաստանի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով այս տեղեկատվությունը, հայտարարել էր, որ Պուտինի և Թրամփի հեռախոսազրույցի նախապատրաստական ​​աշխատանքներ դեռ չեն ընթանում։
Վերջին անգամ Պուտինը և Թրամփը հեռախոսով զրուցել են 2020 թվականի հուլիսի 23-ին։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը լրագրողներին հայտնել է, որ հավանական է համարում Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների հետագա խստացումը, եթե Մոսկվան չնստի Ուկրաինայի հետ պատերազմը դադարեցնելու բանակցությունների սեղանի շուրջ:

Трамп объявил, что готов встретиться с Путиным “в любое время”, которое выберет Россия
Президент США Дональд Трамп объявил, что готов встретиться с президентом России Владимиром Путиным “в любое время”, когда это будет удобно российскому лидеру. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил на встрече с журналистами в Белом доме.
“В любое время, когда они захотят”, -  ответил Трамп на соответствующий вопрос.
Трамп вступил на пост президента США 20 января. В тот же день он заявил, что его разговор с Путиным “может произойти очень скоро”.
Ранее телеканал CNN со ссылкой на свои источники сообщил, что Трамп поручил своей команде организовать телефонный разговор с российским лидером в первые дни после его инаугурации.
Комментируя эту информацию, пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков заметил, что подготовки к телефонному разговору Путина и Трампа пока не ведется.
Последний раз Путин и Трамп общались по телефону 23 июля 2020 года.
Вместе с тем, Трамп также заявил журналистам, что считает вероятным дальнейшее ужесточение санкций США против Российской Федерации, если Москва не сядет за стол переговоров по прекращению войны с Украиной.