Պուտինն Իրանի նախագահի հետ կստորագրի ռազմավարական գործընկերության շուրջ համաձայնագիր
Ռուսաստանի և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Մասուդ Փեզեշքիանը հունվարի 17-ին Կրեմլում կանցկացնեն բանակցություններ, որոնց արդյունքում կստորագրեն Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիր։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Սպասվում է, որ հանդիպման օրակարգը կլինի ընդարձակ և կներառի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գլոբալ և տարածաշրջանային հարցեր։ Դրանց թվում է իրադրության զարգացումը Մերձավոր Արևելքում, այդ թվում՝ Սիրիայում և պաղեստինաիսրայելական հակամարտության գոտում։ Նաև կքննարկվեն իրադրությունն Անդրկովկասում և իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Հայտարարվել են նաև մի քանի երկկողմ թեմաներ։ Խոսք կգնա առևտրի և ներդրումների, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, հումանիտար ոլորտում համագործակցության ընդլայնման մասին։
Ենթադրվում է, որ բանակցությունների ավարտին Պուտինն ու Փեզեշքիանը հայտարարություններ կանեն ԶԼՄ-ների համար:

President Vladimir Putin of Russia and President Masoud Pezeshkian of Iran will hold talks at the Kremlin on Friday and sign the Treaty on Comprehensive Strategic Partnership, the Russian TASS news agency reported.
The meeting’s agenda includes global and regional issues of mutual interest, including developments in the Middle East. The parties will also discuss the situation in the South Caucasus and the state of affairs around Iran’s nuclear program. The bilateral agenda includes ways to expand trade, investment, transport, logistics and humanitarian cooperation.
Putin and Pezeshkian are supposed to make statements to the media after the talks.
The treaty is designed to bring Russia-Iran relations to a new level, cementing their status as strategic partners.
According to officials from both countries, the document will cover all areas, including defense, the fight against terrorism, the energy sector, finances, transport, industries, agriculture, culture, science and technology.