Պուտինն Իրանի նախագահի հետ կստորագրի ռազմավարական գործընկերության շուրջ համաձայնագիր
Ռուսաստանի և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Մասուդ Փեզեշքիանը հունվարի 17-ին Կրեմլում կանցկացնեն բանակցություններ, որոնց արդյունքում կստորագրեն Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիր։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Սպասվում է, որ հանդիպման օրակարգը կլինի ընդարձակ և կներառի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գլոբալ և տարածաշրջանային հարցեր։ Դրանց թվում է իրադրության զարգացումը Մերձավոր Արևելքում, այդ թվում՝ Սիրիայում և պաղեստինաիսրայելական հակամարտության գոտում։ Նաև կքննարկվեն իրադրությունն Անդրկովկասում և իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Հայտարարվել են նաև մի քանի երկկողմ թեմաներ։ Խոսք կգնա առևտրի և ներդրումների, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, հումանիտար ոլորտում համագործակցության ընդլայնման մասին։
Ենթադրվում է, որ բանակցությունների ավարտին Պուտինն ու Փեզեշքիանը հայտարարություններ կանեն ԶԼՄ-ների համար:

Путин подпишет с президентом Ирана договор о стратегическом партнерстве
Президенты России и Ирана Владимир Путин и Масуд Пезешкиан 17 января проведут переговоры в Кремле, по итогам которых подпишут Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает агентство ТАСС.
Ожидается, что повестка встречи будет обширной. Она включает глобальные и региональные вопросы, представляющие взаимный интерес. Среди них развитие ситуации на Ближнем Востоке, в том числе в Сирии и в зоне палестино-израильского конфликта. Также будет обсуждаться обстановка в Закавказье, положение дел вокруг иранской ядерной программы.
Заявлено и несколько двусторонних тем. Речь пойдет о расширении сотрудничества в торговле и инвестициях, в транспорте и логистике, в гуманитарной сфере.