ՀԱՄԱՍ-ն ազատ կարձակի 33 պատանդի՝ Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի հաստատման դեպքում
Ակնկալվում է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ համաձայնագրի առաջին փուլում ազատ կարձակի 33 պատանդի, եթե այդ համաձայնագիրը հաստատվի Իսրայելի և շարժման կողմից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով իսրայելցի երկու պաշտոնյայի։
Ավելի վաղ Կատարն Իսրայելին և ՀԱՄԱՍ-ին էր փոխանցել հրադադարի ռեժիմի սահմանման և շարժման կողմից պահվող պատանդների ազատ արձակման շուրջ համաձայնագրի ամփոփ նախագիծը։ Հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ընթացող բանակցություններում գրանցվել է մեծ առաջընթաց։
ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ պահվում են Իսրայելից գերեվարված 251 պատանդից 94-ը, այդ թվում՝ առնվազն 34 զոհված պատանդների մարմինները։
Հրադադարի համաձայնագիրը կտևի 42 օր. առաջին փուլի ընթացքում ազատ կարձակվեն 33 պատանդները, և, հավանական է, նաև կվերադարձվեն զոհված պատանդների մարմինները։
Իսրայելցի պաշտոնյաները նշել են, որ համաձայնագիրը շատ շուտով կկնքվի, և որ Իսրայելը պատրաստ է անմիջապես այն իրագործել։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նույնպես լավատեսորեն է տրամադրված։ Արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հունվարի 13-ի իր ուղերձում նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն «ուժեղ ճնշում է գործադրում» գործարքը կնքելու համար։
«Մեր կազմած գործարքով պատանդները կազատվեն, մարտերը կդադարեն, կապահովվի Իսրայելի անվտանգությունը, և մեզ հնարավորություն կտրվի զգալիորեն մեծացնել հումանիտար օգնությունը պաղեստինցիներին, որոնք սարսափելի տուժել են ՀԱՄԱՍ-ի մեկնարկած այս պատերազմում: Նրանք դժոխքի միջով են անցել», - ասել է Բայդենը։
Իր հերթին, նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը Newsmax-ին հայտնել է, որ համաձայնագրի կնքումը շատ մոտ է, իսկ դրա խափանման դեպքում սարսափելի հետևանքներ կլինեն։
«Նրանք պետք է դա իրագործեն։ Եթե դա տեղի չունենա, ապա այնտեղ լուրջ անախորժություններ կլինեն, այնպիսի անախորժություններ, որ նրանք երբեք չեն տեսել։ Նրանք դա ավարտին կհասցնեն», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ իր ընկալմամբ՝ «եղել է ձեռքսեղմում», և համաձայնագիրը կարող է կնքվել «գուցե շաբաթվա վերջին»։
Մերձավոր Արևելքում Դոնալդ Թրամփի ապագա բանագնաց Սթիվեն Ուիթկոֆը նույնպես մասնակցել է բանակցություններին՝ Ջո Բայդենի վարչակազմի անդամների հետ միասին։
2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետևանքով Իսրայելում զոհվել է 1200 մարդ, գերեվարվել՝ 251 մարդ, որոնց մի մասը վերադարձվել է 2023 թ. նոյեմբերին հաստատված մեկշաբաթյա հրադադարի ընթացքում։ Դրա դիմաց Իսրայելը ՀԱՄԱՍ-ին է վերադարձրել 240 պաղեստինցի բանտարկյալի։
Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 46 600-ի։

ХАМАС освободит 33 заложника, если соглашение о прекращении огня в Газе будет одобрено
Ожидается, что палестинское радикальное движение ХАМАС освободит 33 заложника на первом этапе соглашения о прекращении огня в секторе Газа, если соглашение будет одобрено Израилем и движением. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN со ссылкой на двух израильских чиновников.
Ранее Катар передал Израилю и ХАМАС итоговый проект соглашения об установлении режима прекращения огня и освобождении заложников, удерживаемых движением. Сообщалось, что на переговорах при посредничестве США достигнут большой прогресс.
ХАМАС до сих пор удерживает 94 из 251 заложника, захваченного в Израиле, включая тела как минимум 34 мертвых заложников.
Соглашение о прекращении огня продлится 42 дня. На первом этапе будут освобождены 33 заложника и, возможно, будут возвращены и тела погибших заложников.
Официальные лица Израиля отметили, что соглашение будет подписано очень скоро и что Израиль готов немедленно его реализовать.
Президент США Джо Байден также настроен оптимистично. В своем обращении по внешней политике 13 января он отметил, что США «оказывают сильное давление» с целью заключения соглашения.
«Благодаря заключенной нами сделке заложники будут освобождены, боевые действия прекратятся, безопасность Израиля будет обеспечена, и нам будет предоставлена ​​возможность значительно увеличить гуманитарную помощь палестинцам, которые ужасно пострадали в этой войне, начатой ​​ХАМАС. Они прошли через ад», — сказал Байден.
В свою очередь новоизбранный президент Дональд Трамп заявил Newsmax, что заключение соглашения очень близко, а в случае его провала будут ужасные последствия.
«Они должны это реализовать. Если этого не произойдет, там будет серьезная беда, такая беда, какой они еще не видели. Они это сделают», - заявил Трамп, добавив, что, по его мнению, «было рукопожатие» и соглашение может быть подписано «возможно, к концу недели».
В переговорах вместе с членами администрации Джо Байдена также принял участие Стивен Виткофф, будущий посланник Дональда Трампа на Ближнем Востоке.
В результате атаки ХАМАС 7 октября 2023 года в Израиле погибли 1200 человек, 251 человек попал в плен, часть из них была возвращена в 2023 году. во время недельного прекращения огня, утвержденного в ноябре. Взамен Израиль вернул ХАМАСу 240 палестинских заключенных.