Իրանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդգծել է, որ Թեհրանը դեմ է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանը Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Թեհրանի պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու տարածաշրջանային երկրների միջև քաղաքական, անվտանգության և տնտեսական հարաբերությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական IRNA-ն՝ մանրամասներ ներկայացնելով Արմեն Գրիգորյանի և Ալի Աքբար Ահմադիանի հանդիպումից:
Իրանական լրատվականի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում երկու պաշտոնյաները քննարկել են տարածաշրջանային խնդիրներ և ընդգծել Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման կարևորությունը։
«Ահմադիանն ուրվագծել է Իրանի տարածաշրջանային քաղաքականությունը՝ ընդգծելով Թեհրանի՝ տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության սկզբունքային դեմ լինելը»,-նշված է տարածված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ կողմերը երկուստեք գոհունակություն են հայտնել երկրների միջև քաղաքական, անվտանգության և տնտեսական հարաբերությունների առաջընթացի կապակցությամբ։
«Արմեն Գրիգորյանն իր հերթին կարևորել է Հայաստանի շահագրգռվածությունը «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքում իր դերի ընդլայնման և Իրանի Չաբահար նավահանգստի ռազմավարական հնարավորություններն օգտագործելու հարցում»,-նշում է իրանական լրատվամիջոցը։

Тегеран выступает против любых геополитических изменений в регионе: секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Акбар Ахмадиан подтвердил готовность Ирана укреплять политические, экономические и оборонные отношения между странами региона.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на IRNA, Али Акбар Ахмадиан, который отправился в Ереван для укрепления связей в сфере безопасности и политических отношений со странами Южного Кавказа, встретился в четверг со своим армянским коллегой Арменом Григоряном.
В ходе встречи собеседники обсудили региональные вопросы и подчеркнули важность установления мира и стабильности на Кавказе.
Ахмадиан изложил региональную политику Ирана, подчеркнув принципиальное противодействие тегерана любым геополитическим изменениям в регионе.
Стороны выразили удовлетворение прогрессом в политических, оборонных и экономических отношениях между двумя странами.
Армен Григорян, со своей стороны, подчеркнул заинтересованность Армении в расширении своей роли в коридоре «Север-Юг» и использовании стратегических возможностей иранского порта Чабахар.