ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության որոշումը հնարավոր է միայն հանրաքվեով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունման հետ կապված հիմնական ուղենիշները և հետագա գործողությունների հնարավոր ընթացքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը ընդգծեց, որ կառավարության դիրքորոշումն է չառարկել օրենքի ընդունմանը։
Սակայն, ըստ նրա, ԵՄ անդամակցելու որոշումը չի կարող կայացվել օրենքի կամ կառավարության որոշման մակարդակով, այլ բացառապես հանրաքվեի միջոցով, ինչպես սահմանում է Հայաստանի Սահմանադրությունը։
«Օրենքի ընդունումը չի նշանակում Հայաստանի անդամակցություն Եվրամիությանը բառիս ուղիղ իմաստով, որովհետև այդ կետին հասնելու համար և այդ կետում որոշում կայացնելը չի կարող լինել օրենքի և նույնիսկ կառավարության որոշման մակարդակով։ Այդ կետում որոշում կայացնելը կարող է լինել միայն հանրաքվեի ճանապարհով, ուրիշ տարբերակ չկա։ Եթե հիմա նույնիսկ օրենք ընդունենք, կառավարության որոշում ընդունենք, ինչքանով դրա իրավական լուծումները կգտնենք, դա ուրիշ հարց է, բայց Եվրամիության և ընդհանրապես վերպետական կազմակերպության անդամագրվելու որոշումը մեր Սահմանադրության համաձայն կարելի է իրականացնել միայն ու միայն հանրաքվեի միջոցով։ Այսինքն՝ սցենարներից որևէ պարագայում Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրամիության անդամ կարող է դառնալ միայն այն դեպքում, երբ նշանակվի հանրաքվե և մեր Սահմանադրությամբ նախատեսված կարգով հանրաքվեի մասնակիցների սահմանված չափով կողմ ձայներ կստացվեն»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև նշեց, որ օրենքի ընդունումից հետո Հայաստանի և Եվրամիության միջև պետք է քննարկում լինի ճանապարհային քարտեզի մշակման շուրջ, որը կներառի թե՛ ԵՄ-ի, թե՛ Հայաստանի տեսլականը։
«Իմ ընկալմամբ՝ մինչև ճանապարհային քարտեզի ստեղծման շուրջ բանակցությունների մեկնարկը Հայաստանի Հանրապետությունը գոնե այս պահին որևէ գործողություն չունի անելու։ Սա ասում եմ հանրության շրջանում ակնկալիքները ճիշտ ձևակերպելու համար»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Решение о вступлении Армении в ЕС возможно лишь путем референдума: премьер-министр Армении
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян представил основные направления, связанные с принятием законопроекта о начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз, и возможный ход дальнейших действий.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр подчеркнул, что правительство не против принятия данного законопроекта.
Однако, по его словам, решение о вступлении в ЕС не может быть принято на уровне законопроекта или постановления правительства, а исключительно путем референдума, как это предусмотрено Конституцией Армении.
“Принятие закона не означает членства Армении в Евросоюзе в прямом смысле этого слова, поскольку достижение этой точки и принятие решения на этом этапе не может быть на уровне закона или даже решения правительства. Принять решение по этому вопросу можно только путем референдума, другого варианта нет. Решение о вступлении в Евросоюз и наднациональную организацию в целом может быть реализовано только и только путем референдума, согласно нашей Конституции. Иными словами, при любом из сценариев Республика Армения может стать членом Европейского Союза только в том случае, если будет назначен референдум и в установленном нашей Конституцией порядке определенное количество участников референдума проголосует “за” ”, - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что после принятия закона между Арменией и Евросоюзом должны состояться обсуждения по разработке дорожной карты, которая включала бы видение как ЕС, так и Армении.
“По моему мнению, до начала переговоров по созданию дорожной карты Республика Армения, по крайней мере, на данный момент не должна предпринимать никаких действий. Я говорю это для того, чтобы правильно сформулировать ожидания общественности”, - заключил Пашинян.