Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին պետք է «ազատ աշխարհը պաշտպանելու համար». Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Դանիան պետք է հրաժարվի Գրենլանդիայից՝ հօգուտ Միացյալ Նահանգների, քանի որ դա անհրաժեշտ է Վաշինգտոնի ազգային շահերը պաշտպանելու համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Մարդիկ նույնիսկ չգիտեն, թե արդյոք Դանիան օրինական իրավունքներ ունի Գրենլանդիայի նկատմամբ, բայց եթե դրանք կան, ապա Դանիան պետք է հրաժարվի այդ իրավունքներից, որովհետև Գրենլանդիան մեզ հարկավոր է ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար, ազատ աշխարհը պաշտպանելու համար»,- հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը:
Թրամփի խոսքով՝ չինական և ռուսական նավերը կանոնավոր կերպով երթևեկում են կղզու շուրջը, և նրանց ափից տեսնելու համար «նույնիսկ հեռադիտակի կարիք չկա»։

Гренландия нужна США “для защиты свободного мира”: Трамп
Избранный президент США Дональд Трамп считает, что Дания должна отказаться от Гренландии в пользу Соединенных Штатов, поскольку это необходимо для защиты национальных интересов Вашингтона. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Интерфакс”.
“Люди даже не знают, есть ли у Дании законные права на Гренландию, но если они есть, то Дания должна отказаться от этих прав, потому что Гренландия нужна нам для обеспечения национальной безопасности, для защиты свободного мира”, - заявил Дональд Трамп.
По словам Трампа, китайские и российские корабли регулярно курсируют вокруг острова, и, чтобы увидеть их с берега, “даже бинокль не нужен”.