Հայաստան ամենամեծ ծավալի մարդասիրական օգնություն ուղարկել են ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից ու Ֆրանսիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2024 թվականի 10 ամսում՝ հունվար–հոկտեմբերին, ստացել է 84 մլն 188.8 հազար դոլարի մարդասիրական օգնություն, որը 2023–ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 4.2 անգամ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին են վկայում Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Հայաստան 10 ամսում ուղարկված մարդասիրական օգնության գերակշիռ մասը եղել է քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանք՝ 63 մլն 386.8 հազար դոլարի, որը 2023–ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 5.2 անգամ: Էական ծավալ են կազմել նաև ոչ թանկարժեք մետաղները և դրանցից պատրաստված իրերը, վերգետնյա, օդային և ջրային տրանսպորտի միջոցները, սարքեր և ապարատները, մեքենաները, սարքավորումները և մեխանիզմները:
Հայաստան ամենամեծ ծավալի մարդասիրական օգնություն ուղարկել են ԱՄՆ–ից՝ 44 մլն 583.4 հազար դոլարի, այն կազմում է 10 ամսում Հայաստան ուղարկված ընդհանուր մարդասիրական օգնության 53 տոկոսը:
8 մլն 158.7 հազար դոլար ծավալով երկրորդ տեղում Գերմանիան է՝ կազմելով ընդհանուրի 9.7 տոկոսը: Երրորդ տեղում Ֆրանսիան է՝ 3 մլն 660.2 հազար դոլար ծավալով, այն կազմում է 10 ամսում ուղարկած ընդհանուր մարդասիրական օգնության 4.4 տոկոսը:
Հայաստան մարդասիրական օգնություն են ուղարկել նաև Շվեյցարիայից, Չինաստանից, Իտալիայից, Հնդկաստանից ու այլ երկրներից:

US, Germany, and France provided a significant share of humanitarian aid to Armenia from January to October 2024
YEREVAN, JANUARY 4, ARMENPRESS.  In the first ten months of 2024, from January to October, Armenia received 84 million 188.8 thousand dollars  in humanitarian aid, a 4.2-fold increase compared to the same period in 2023, according to the Statistical Committee.
The majority of the humanitarian aid received during this period comprised products from the chemical and related industries, totaling 63 million 386.8 thousand dollars, a 5.2-fold increase compared to the same period in 2023.
A substantial part of the humanitarian aid also consisted of non-precious metals and articles made from them, as well as land, air, and water transport means, devices and apparatus, machines, equipment, and mechanisms.
The largest share of humanitarian aid to Armenia was sent by the United States, totaling 44 million 583.4 thousand dollars, accounting for 53 percent of the total aid received in the 10-month period. Germany ranked second with 8 million 158.7 thousand dollars, making up 9.7 percent of the total, while France was third with 3 million 660.2 thousand dollars, accounting for 4.4 percent.
Humanitarian aid was also sent to Armenia from Switzerland, China, Italy, India, and other countries.