Balchug Capital-ը ձեռք է բերել Ռուսաստանում շինարարական նրբատախտակի (ֆաներ) խոշորագույն արտադրողներից մեկին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Balchug Capital-ը ձեռք է բերել Ռուսաստանում փայտամշակման արդյունաբերության առաջատար ընկերություններից մեկը՝ «Сыктывкарский фанерный завод» ՍՊԸ-ն։
Գործարքի արժեքը չի բացահայտվում։
Ֆինանսավորման աղբյուրը հանդիսացել է հայկական բանկերի սինդիկատը։
Գործարքը հավանության է արժանացել Ռուսաստանի Դաշնությունում օտարերկրյա ներդրումների իրականացման վերահսկողության կառավարական հանձնաժողովի կողմից։
Balchug Capital-ը համակարգված կերպով իրականացնում է տնտեսության իրական հատվածում բարձրորակ և իրացվելի ակտիվներում ներդրումներ կատարելու նախկինում հայտարարված իր ռազմավարությունը։
«Сыктывкарский фанерный завод» ՍՊԸ-ն նոր ուղղություն է, որը նախատեսվում է զարգացնել՝ արդիականացնելով արտադրամասը, ընդլայնելով արտադրանքի տեսականին՝ ներքին շուկայի և արտահանման համար։
Կշարունակվեն նաև ընկերության սեփական ապրանքանիշերի՝ լայնաֆորմատ շինարարական նրբատախտակի (ֆաներ) «SyPly» և լամինացված տախտակների «Lamarty», զարգացման ուղղությամբ աշխատանքները։
Balchug Capital-ի մասին
Balchug Capital-ը հիմնադրվել է 2010 թվականին Դավիթ Ամարյանի կողմից։ Ընկերության կառավարման տակ գտնվում է մոտ 2 միլիարդ դոլարի ակտիվ:
«Сыктывкарский фанерный завод» ՍՊԸ-ն Ռուսաստանում փայտի վրա հիմնված պանելային նյութերի խոշորագույն արտադրողներից է: Ընկերությունը մասնագիտացած է լայնաֆորմատ շինարարական նրբատախտակի (ֆաներ) և լամինացված տախտակի արտադրության մեջ: Ընկերության շինարարական նրբատախտակի արտադրության արտադրական հզորությունը տարեկան կազմում է ավելի քան 230 հազար մ³, իսկ լամինացված տախտակի արտադրությանը՝ տարեկան ավելի քան 300 հազար մ³: Եզրերի տարեկան վաճառքը կազմում է մոտ 6 միլիոն գծային մետր: Ընկերության անձնակազմը կազմում է 1400 մարդ։

Balchug Capital приобрел одного из крупнейших в России производителей фанеры
Balchug Capital купил ООО «Сыктывкарский фанерный завод» - одного из лидеров деревоперерабатывающей отрасли в России.
Сумма сделки не раскрывается.
Источником финансирования выступил синдикат банков Армении.
Сделка получила одобрение правительственной комиссии по контролю за осуществлением иностранных инвестиций в РФ.
Balchug Capital планомерно реализует ранее объявленную стратегию по инвестированию в качественные и ликвидные активы в реальном секторе экономики.
«Сыктывкарский фанерный завод» - новое направление, которое планируется развивать: модернизировать производственную площадку, расширять линейку продукции для обеспечения внутреннего рынка и потребителей на экспорт.
Также будет продолжена работа над развитием собственных брендов предприятия: большеформатной фанерной продукции под торговой маркой «SyPly», ламинированных плит «Lamarty».
О компании:
Balchug Capital основан в 2010 году. Главой и основателем Balchug Capital является Давид Амарян. Компания управляет активами на сумму около 2 млрд долларов.
ООО «Сыктывкарский фанерный завод» - один из крупнейших в России производителей древесноплитных материалов. Предприятие специализируется на производстве большеформатной фанеры и ламинированной древесностружечной плиты. Производственные мощности предприятия по фанере составляют более 230 тыс. м³ в год, по производству ЛДСП - более 300 тыс. м³ в год. Реализация кромки ежегодно составляет порядка 6 млн. пог. м. Численность персонала - 1 400 человек.