Balchug Capital-ը ձեռք է բերել Ռուսաստանում շինարարական նրբատախտակի (ֆաներ) խոշորագույն արտադրողներից մեկին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Balchug Capital-ը ձեռք է բերել Ռուսաստանում փայտամշակման արդյունաբերության առաջատար ընկերություններից մեկը՝ «Сыктывкарский фанерный завод» ՍՊԸ-ն։
Գործարքի արժեքը չի բացահայտվում։
Ֆինանսավորման աղբյուրը հանդիսացել է հայկական բանկերի սինդիկատը։
Գործարքը հավանության է արժանացել Ռուսաստանի Դաշնությունում օտարերկրյա ներդրումների իրականացման վերահսկողության կառավարական հանձնաժողովի կողմից։
Balchug Capital-ը համակարգված կերպով իրականացնում է տնտեսության իրական հատվածում բարձրորակ և իրացվելի ակտիվներում ներդրումներ կատարելու նախկինում հայտարարված իր ռազմավարությունը։
«Сыктывкарский фанерный завод» ՍՊԸ-ն նոր ուղղություն է, որը նախատեսվում է զարգացնել՝ արդիականացնելով արտադրամասը, ընդլայնելով արտադրանքի տեսականին՝ ներքին շուկայի և արտահանման համար։
Կշարունակվեն նաև ընկերության սեփական ապրանքանիշերի՝ լայնաֆորմատ շինարարական նրբատախտակի (ֆաներ) «SyPly» և լամինացված տախտակների «Lamarty», զարգացման ուղղությամբ աշխատանքները։
Balchug Capital-ի մասին
Balchug Capital-ը հիմնադրվել է 2010 թվականին Դավիթ Ամարյանի կողմից։ Ընկերության կառավարման տակ գտնվում է մոտ 2 միլիարդ դոլարի ակտիվ:
«Сыктывкарский фанерный завод» ՍՊԸ-ն Ռուսաստանում փայտի վրա հիմնված պանելային նյութերի խոշորագույն արտադրողներից է: Ընկերությունը մասնագիտացած է լայնաֆորմատ շինարարական նրբատախտակի (ֆաներ) և լամինացված տախտակի արտադրության մեջ: Ընկերության շինարարական նրբատախտակի արտադրության արտադրական հզորությունը տարեկան կազմում է ավելի քան 230 հազար մ³, իսկ լամինացված տախտակի արտադրությանը՝ տարեկան ավելի քան 300 հազար մ³: Եզրերի տարեկան վաճառքը կազմում է մոտ 6 միլիոն գծային մետր: Ընկերության անձնակազմը կազմում է 1400 մարդ։

Balchug Capital acquired Syktyvkar Plywood Mill LTD, one of the largest Russian manufacturers of wood-based panels.
The amount of the transaction is not being disclosed.
The source of funding was a syndicate of Armenian banks.
The transaction was approved by the Government Commission on Monitoring Foreign Investments in the Russian Federation.
Balchug Capital is implementing its previously announced strategy of investing in high-quality and liquid assets in the real sector of the economy.
Syktyvkar Plywood Mill LTD is a new direction that is planned to be developed further by modernizing the production site and expanding the product line to supply the domestic market and for export.
Work on the development of the company's own brands, large-format plywood products under the trademark “SyPly” and laminated boards “Lamarty”, will also continue.
About the company
Balchug Capital was founded in 2010 by David Amaryan. The company manages assets amounting to about $2 bln.
Syktyvkar Plywood Mill LTD is one of Russia's largest producers of wood-based panel materials. The company specializes in the production of large-format plywood products and laminated chipboard. Currently, the mill has an annual production capacity of more than 230 thousand m³ of plywood and 300 thousand m³ of chipboard. The sales volume of edgebanding is about 6 million running meters annually. The company employs about 1,400 people.