Պուտինը ԵԱՏՄ-ն անվանել է բազմաբևեռ աշխարհի ինքնուրույն կենտրոններից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) հաստատվել է որպես ձևավորվող  բազմաբևեռ աշխարհի ինքնուրույն և ինքնաբավ կենտրոններից մեկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի բացմանը։
«Մեր միավորումը հաստատվել է որպես ձևավորվող բազմաբևեռ աշխարհի ինքնուրույն և ինքնաբավ կենտրոններից մեկը և շարունակում է դինամիկորեն զարգանալ», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ ղեկավարը նիստի մասնակիցներին առաջարկել է քննարկել ընթացիկ հարցերը և նշել ապագայի ծրագրերը։ Նրա խոսքով՝ նիստի շրջանակներում կքննարկվեն խորհրդի հաստատման համար նախապատրաստված մի շարք նոր կարևոր որոշումներ, որոնք ուղղված են «ամենատարբեր ոլորտներում» համագործակցության հետագա խորացմանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ նիստին է միացել հեռավար կերպով և ամփոփել Հայաստանի նախագահության շրջանը ԵԱՏՄ կառույցներում։
2025 թվականի հունվարի 1-ից ԵԱՏՄ-ում նախագահությունը Երևանից անցնում է Մինսկին։ Ակնկալվում է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կնշի 2025 թվականի համար նախագահության առաջնահերթությունները։
ԵԱՏՄ կազմի մեջ են մտնում Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը։ Նրանք միաժամանակ  Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակիցներ են։ Հանդիպմանը հրավիրված են ոչ միայն միավորման անմիջական մասնակիցները, այլև դիտորդներ Ուզբեկստանը ու Կուբան:

Путин назвал ЕАЭС одним из независимых и самодостаточных центров многополярного мира
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) зарекомендовал себя как один из независимых и самодостаточных центров формирующегося многополярного мира. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент России Владимир Путин на открытии заседания Высшего Евразийского экономического совета.
"За прошедшее десятилетие наше объединение утвердилось в качестве одного из самостоятельных и самодостаточных центров формирующегося многополярного мира", - цитирует Путина ТАСС.
Глава РФ предложил участникам заседания обсудить текущие вопросы и затронуть планы на будущее. По его словам, в рамках заседания будет обсужден ряд новых важных решений, подготовленных к утверждению совета, которые направлены на дальнейшее углубление сотрудничества "в самых различных сферах".
Премьер-министр РА Никол Пашинян дистанционно принял участие в заседании ЕАЭС и подвел итоги периода председательства Армении в структурах ЕАЭС.
С 1 января 2025 года председательство в ЕАЭС перейдет от Еревана к Минску. Ожидается, что президент Беларуси Александр Лукашенко обозначит приоритеты президентства на 2025 год.
В ЕАЭС входят Армения, Россия, Белоруссия, Казахстан, Кыргызстан. В то же время они являются участниками Содружества Независимых Государств. На встречу приглашены не только непосредственные участники объединения, но и наблюдатели - Узбекистан и Куба.