Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ նիստում ամփոփեց Հայաստանի նախագահության շրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռավար ելույթով ամփոփեց Հայաստանի նախագահության շրջանը ԵԱՏՄ կառույցներում և նշեց կատարված աշխատանքի հիմնական ուղղությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը ներկայացրեց, որ Հայաստանի նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները կենտրոնացած են եղել տնտեսական համագործակցության առանցքային ուղղությունների վրա, ներառյալ՝ ընդհանուր էներգետիկ շուկաների ձևավորում, ԵԱՏՄ ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացում, տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացում, միջազգային կապերի ամրապնդում։
Նա ընդգծեց նաև կոոպերացիոն ներուժի զարգացումը, թվային տեխնոլոգիաների կիրառումն ու ագրոարդյունաբերական համալիրում նորարարական լուծումների ներդրումը՝ որպես նախագահության առաջնահերթ ուղղություններ։
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի նախագահության շրջանի գործողությունների ծրագիրը հիմնվել է իր հունվարյան ուղերձում նշված ուղղությունների վրա։
«Ծրագիրը հագեցած էր և արտացոլում էր արդիական հարցեր։ Վստահ եմ, որ հանձնաժողովի անդամները մանրամասնորեն կքննարկեն ծրագրի իրականացման արդյունքները»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը հատուկ երախտագիտություն հայտնեց խորհրդի անդամներին և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևի գլխավորած հանձնաժողովին՝ Հայաստանի նախաձեռնությունների իրագործմանը աջակցելու և կատարված աշխատանքի համար։
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ այս նիստի ընթացքում քննարկվելու են մի շարք կարևոր և արդիական հարցեր, որոնք ուղղված են ԵԱՏՄ հետագա զարգացմանը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռավար նախագահում է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը։

Никол Пашинян на заседании ЕАЭС подвел итоги периода председательства Армении
На заседании Высшего Евразийского экономического совета премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своем дистанционном выступлении подвел итоги периода председательства Армении в структурах ЕАЭС и отметил основные направления проделанной работы.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян представил, что основные приоритеты президентства Армении были сосредоточены на ключевых направлениях экономического сотрудничества, включая формирование общих энергетических рынков, устранение препятствий на внутреннем рынке ЕАЭС, развитие транспортно-логистической инфраструктуры, укрепление международных связей.
В качестве приоритетных направлений председательства он также подчеркнул развитие потенциала сотрудничества, использование цифровых технологий и внедрение инновационных решений в агропромышленном комплексе.
Премьер-министр отметил, что план действий периода председательства Армении основывался на направлениях, упомянутых в его январском послании.
"Программа была насыщенной и отражала актуальные вопросы. Уверен, что члены комиссии подробно обсудят результаты реализации программы", - сказал Пашинян.
Пашинян выразил особую благодарность членам совета и комиссии, возглавляемой председателем Евразийской экономической комиссии Бакытжаном Сагинтаевым за поддержку реализации инициатив Армении и за проделанную работу.
Премьер-министр РА отметил, что в ходе заседания будет обсужден ряд важных и актуальных вопросов, направленных на дальнейшее развитие ЕАЭС.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян дистанционно председательствует на заседании Евразийского экономического совета.