Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է ՌԴ Սանկտ Պետերբուգ քաղաք՝ մասնակցելու ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին:
Համաձայն «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի 5-րդ մասի՝
1. ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-26-ը Ռուսաստանի Դաշնություն (Սանկտ Պետերբուրգ) գործուղել պատվիրակություն՝ համաձայն հավելվածի։
2. Պատվիրակության կազմում ընդգրկել նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գուրգեն Արսենյանին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Հայաստանի վարչապետի ստորագրած որոշման մեջ:
Պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցել Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։ Պատճառն օրեր առաջ նրա մոտ ախտորոշված քովիդն էր։

Делегация во главе с вице-премьером Армении отбыла в Санкт-Петербург для участия в заседании Высшего совета ЕАЭС
По решению премьер-министра Армении Никола Пашиняна делегация во главе с Мгером Григоряном отбыла в Санкт-Петербург для участия в заседании Высшего совета ЕАЭС.
Согласно статье 7 части 5 Закона Республики Армения “О структуре и деятельности Правительства”:
1. Направить делегацию в Российскую Федерацию (Санкт-Петербург) 25-26 декабря 2024 года для участия в заседании Верховного Совета ЕАЭС
2. Включить в состав делегации Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения в Российской Федерации Гургена Арсеняна”, - как передает Арменпресс, - сказано в решении, подписанном премьер-министром Армении.
В составе делегации также заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян не принял участие в неформальном саммите лидеров СНГ, состоявшемся в Санкт-Петербурге. Причиной стал ковид, который у него был диагностировали несколько дней назад.