ՀՀ եւ ՌԴ միջև օդային բեռնափոխադրումներն աճել են 12 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 15֊ի դրությամբ Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև օդային ճանապարհով  փոխադրվել է ավելի քան 28 հազար տոննա բեռ, ինչը 12 տոկոսով գերազանցել է բեռնափոխադրումների նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Մոսկվայում կայացած Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 23-րդ նիստում հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ նույն ժամանակահատվածում երկու երկրների միջեւ օդային ճանապարհով փոխադրվել է շուրջ 2.4 միլիոն ուղեւոր։
Փոխվարչապետը խոսել է նաև երկաթուղային տրանսպորտով ուղևորափոպադրումների աճի մասին։
«Ընթացիկ տարվա 10 ամիսների ընթացքում երկաթուղային տրանսպորտով փոխադրվողների թիվն աճել է 7 տոկոսով` կազմելով 480 հազար մարդ»,- ասել է նա։

Air freight between Armenia and Russia rises by 12 percent
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. As of December 15 of the current year, over 28,000 tons of cargo were transported by air between Armenia and Russia, marking a 12 percent increase compared to the same period last year, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said at the 23rd meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Armenia and Russia, held in Moscow on December 20.
According to the Deputy PM, approximately  2.4 million passengers were  transported by air between the two countries during the same period.
Regarding rail passenger traffic, Grigoryan noted that during the first 10 months of 2024, the number of passengers transported by rail increased by 7 percent, totaling 480,000 people.