ՀՀ եւ ՌԴ միջև օդային բեռնափոխադրումներն աճել են 12 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 15֊ի դրությամբ Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև օդային ճանապարհով  փոխադրվել է ավելի քան 28 հազար տոննա բեռ, ինչը 12 տոկոսով գերազանցել է բեռնափոխադրումների նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Մոսկվայում կայացած Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 23-րդ նիստում հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ նույն ժամանակահատվածում երկու երկրների միջեւ օդային ճանապարհով փոխադրվել է շուրջ 2.4 միլիոն ուղեւոր։
Փոխվարչապետը խոսել է նաև երկաթուղային տրանսպորտով ուղևորափոպադրումների աճի մասին։
«Ընթացիկ տարվա 10 ամիսների ընթացքում երկաթուղային տրանսպորտով փոխադրվողների թիվն աճել է 7 տոկոսով` կազմելով 480 հազար մարդ»,- ասել է նա։

Объем авиаперевозок между Арменией и РФ вырос на 12%
Объем перевозок пассажиров и грузов между Арменией и Россией воздушным транспортом вырос в 2024 году на 12% в сравнении с предыдущим годом. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, oб этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян.
"По состоянию на 15 декабря текущего года между Арменией и Россией воздушным сообщением перевезено более 2,4 млн пассажиров и более 28 тыс. тонн грузов, что на 12% больше объема грузоперевозок за аналогичный период 2023 года", - сказал он на заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между РФ и Арменией.
Григорян также отметил рост в сфере ж/д перевозок. По его словам, за 10 месяцев 2024 года количество пассажиров, перевезенных железнодорожным транспортом, выросло на 7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив более 480 тыс. человек.