Թրամփը սպառնացել է «դժոխքի կրակներով», եթե ՀԱՄԱՍ-ը մինչև իր երդմնակալությունը չվերադարձնի իսրայելցի պատանդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «շատ լավ զրույց» է ունեցել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ Գազայի հատվածում տեղի ունեցող պատերազմի մասին և կրկնել է իր սպառնալիքը, որ «դժոխքի կրակներ կթափվեն», եթե պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ը մինչև հունվարի 20-ը՝ իր երդմնակալությունը, ազատ չարձակի պատանդներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Ինչպես գիտեք, ես նախազգուշացում եմ արել, որ եթե բոլոր պատանդները մինչև այդ օրը չվերադառնան տուն, ապա դժոխքի կրակներ կթափվեն», - ասել է Թրամփը Ֆլորիդայում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Նա հավելել է, որ եթե մինչև իր կողմից նախագահի պաշտոնը ստանձնելը Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հրադադարի շուրջ համաձայնագիր ձեռք չբերվի, ապա «տհաճ բաներ տեղի կունենան»։
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հարձակման հետևանքով Իսրայելում զոհվել էր 1200 մարդ։ Եվս 250 մարդ գերեվարվել է, որոնց մի մասը վերադարձվել է 2023 թ. նոյեմբերին հաստատված մեկշաբաթյա հրադադարի ժամանակ։ Դեռ շուրջ 100 պատանդ գտնվում է ՀԱՄԱՍ-ի մոտ։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհվերի թիվը գերազանցել է 45 000-ը։

Трамп пригрозил “адской расплатой”, если ХАМАС не вернет израильских заложников до его инаугурации
Избранный президент США Дональд Трамп заявил, что он провел хороший разговор с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху о войне в секторе Газа, и повторил, что если ХАМАС к 20 января - дню его инаугурации не освободит заложников, то его ждет “адская расплата”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
“Если израильские заложники не будут освобождены до 20 января 2025 года, даты, когда я с гордостью вступлю в должность президента Соединенных Штатов Америки, на Ближнем Востоке начнется ад, и тем, кто ответственен за эти зверства против человечества, придется заплатить за это”, - заявил Трамп на пресс-конференции во Флориде.
В результате нападения ХАМАС 7 октября 2023 года в Израиле погибли около 1 200 человек, 250 человек попали в плен, часть из них была возвращена в 2023 году, во время недельного прекращения огня, установленного в ноябре. 100 заложников по-прежнему остаются в руках ХАМАС. В результате ответных военных операций Израиля число жертв в секторе Газа, по данным палестинских властей, превысило 45 000.