Հաստատակամորեն կանգնած ենք սիրիացի բարեկամ ժողովրդի կողքին․ ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է Սիրիայի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ ողջունելով Սիրիայի հարցով Աքաբայի համատեղ կոնտակտային խմբի նախարարական հանդիպման շրջանակում համատեղ հայտարարության ընդունումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է գերատեսչության X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառման մեջ։
«Հայաստանն ուշադիր հետևում է Սիրիայում և նրա շուրջ զարգացումներին ու ողջունում է Սիրիայի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունն՝ Աքաբայի համատեղ կոնտակտային խմբի նախարարական հանդիպման շրջանակում։
Մենք հաստատակամորեն կանգնած ենք սիրիացի բարեկամ ժողովրդի կողքին՝ իր պատմության համար այս վճռական պահին և աջակցում ենք ներառական ու խաղաղ քաղաքական անցումային գործընթացին՝ ամուր հավատով, որ հանդուրժողականությունն ու ազգային միասնությունը Սիրիայում և ողջ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության միակ ճանապարհն են»,-նշված է ՀՀ ԱԳ նախարարության կատարած գրառման մեջ։
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը դեկտեմբերի 14-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Սիրիայի, Բահրեյնի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Քաթարի, Թուրքիայի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Միացյալ Թագավորության, Եվրամիության կառավարությունների, ինչպես նաև Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնացի,  Աքաբայի համատեղ կոնտակտային խմբի՝ Սիրիայի հարցով նախարարական հանդիպման վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել։
Հայտարարության համաձայն՝ վերոնշյալ մասնակիցների միջև հանդիպումն անցկացվել է՝ քննարկելու Սիրիայում վերջին շրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, որի ընթացքում մասնակիցները հաստատել են իրենց լիակատար աջակցությունը սիրիացի ժողովրդին՝ իր պատմության այս կրիտիկական պահին  ավելի հուսադրող, ապահով և խաղաղ ապագա կառուցելու համար:
Տարածված հայտարարության համաձայն՝ հանդիպման մասնակիցները նաև հավատարմություն են հայտնել այն սկզբունքներին, որոնք, իրենց կարծիքով, այս կրիտիկական շրջանում բխում են սիրիական ժողովրդի, տարածաշրջանի ու աշխարհի լավագույն շահերից:
Նրանք կարծիք են հայտնել, որ անցումային քաղաքական գործընթացը պետք է լինի Սիրիայի գլխավորությամբ և համարվի Սիրիայի սեփականությունը.
«Անհրաժեշտ է ստեղծել ներառական, ոչ աղանդավորական և ներկայացուցչական կառավարություն՝ ձևավորված թափանցիկ գործընթացի միջոցով և հիմնված Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձևի սկզբունքների վրա»,-նշված է հայտարարության մեջ։
Մասնակիցներն ընդգծել են իրենց աջակցությունը ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնացի մանդատին և խնդրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին մեծացնել ՄԱԿ-ի ներկայությունը տեղում:
«Հաստատվել է լիակատար աջակցությունը Սիրիայի միասնությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։ Շեշտվել է մարդու իրավունքների հարգումը՝ ներառյալ կանանց և փոքրամասնությունների նկատմամբ, պետական ​​հաստատությունների պահպանումը, որոնք ծառայում են Սիրիայի ժողովրդի շահերին և կարևոր ծառայություններ են մատուցում նրան։ Շեշտվել է նաև հարևանների հետ ներդաշնակ գոյակցության անհրաժեշտությունը»,- ընդգծվել է հայտարարության մեջ։
Հանդիպման մասնակիցները շեշտել են նաև վերադարձողների համար մարդասիրական օգնության անսահմանափակ հասանելիությունը, բոլոր օտարերկրյա դիվանագիտական ​​հաստատությունների և անձնակազմի պաշտպանությունը, քիմիական զենքի պաշարների անվտանգ ոչնչացման ապահովումը, բանտեր և հաստատություններ մուտքի հեշտացումը:
Սիրիայի հարցով նախարարական հանդիպմանն ընդգծվել է, որ Սիրիան վերջապես հնարավորություն ունի վերջ տալ տասնամյակների մեկուսացմանը։ Հանդիպման մասնակիցները հանձնառություն են ստանձնել աջակցել սիրիացի ժողովրդին այս աննախադեպ անցման փուլում։
«Ընդգծվել է ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի կարևորությունը՝ ներառյալ բոլոր ահաբեկչական խմբավորումների վերադարձի կանխումը։ Բացի այդ, պահանջվել է, որ Սիրիայի տարածքը վտանգ չներկայացնի ոչ մի երկրի համար կամ ապաստան չլինի ահաբեկիչների համար»,-նշված է հայտարարությունում:
Մասնակից երկրներն ու ներկայացուցիչները նաև հաստատել են Սիրիայում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու իրենց պահանջը բոլոր կողմերին։
«Պահանջվել է բոլորի կողմից հարգել Սիրիայի ինքնիշխանությունը և նրա միասնությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia welcomes Joint Statement on Syria on the margins of Aqaba Joint Contact Group ministerial meeting
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia has released a statement welcoming the Joint Statement on Syria on the margins of the Aqaba Joint Contact Group ministerial meeting.
“Armenia closely follows developments in & around Syria & welcomes Joint Statement on Syria on the margins of the Aqaba Joint Contact Group ministerial meeting. We stand firmly by the friendly Syrian people in this decisive moment for their history & support the inclusive & peaceful political transition process, with strong believe that tolerance & national unity are the sole way to stability & peace in Syria & the entire region,” the Armenian Foreign Ministry said in a statement on X.
The text of the following statement was released by the governments of the United States of America, the Arab Contact Group on Syria, Bahrain, France, Germany, Qatar, Türkiye, the United Arab Emirates, the United Kingdom, the European Union, and the UN Special Envoy for Syria on the margins of the Aqaba Joint Contact Group ministerial meeting on Syria.
The Arab Contact group on Syria met with Ministers and Representatives of the Kingdom of Bahrain, the French Republic, the Federal Republic of Germany, the State of Qatar, the Republic of Türkiye, the United Arab Emirates, the United Kingdom, United States of America, the European Union and the UN Special Envoy for Syria, to discuss recent developments in Syria.
The participants:
Affirmed the full support to the Syrian people at this critical point in their history to build a more hopeful, secure and peaceful future.
Expressed commitment to principles that they believe are in the best interests of the Syrian people, the region, and the world in this critical period.  They believe the transitional political process must be Syrian-led and Syrian-owned; produce an inclusive, non-sectarian and representative government formed through a transparent process based on the principles of the United Nations Security Council resolution 2254; emphasize their support for the UN Special Envoy mandate; and request the UN Secretary General to scale up the UN’s presence on the ground.
Affirmed the full support for Syria’s unity, territorial integrity and sovereignty.
Stressed on the respect for human rights, including for women and minorities; preserve state institutions that serve the interests of, and provide critical services to, the Syrian people; exist in harmony with its neighbors; provide unfettered access for humanitarian aid and freedom of movement for IDPs and returnees; protect all foreign diplomatic facilities and personnel; secure and safely destroy chemical weapons stockpiles; and facilitate access to regime prisons and facilities for accountability and to determine the fate of missing Syrians and foreign nationals.
Stressed that the period ahead will serve as a critical test of these above-mentioned principles.  Further, they emphasized the importance of adhering to these principles which will be fundamental in determining their approach going forward.
Underscored that Syria finally has the chance to end decades of isolation. They are committed to supporting and working with the Syrian people as they embark on this unprecedented transition.
Stressed the importance of combating terrorism and extremism, including preventing the reemergence of all terrorist groups. Further, demanded that Syrian territory does not pose a threat to any country, or a shelter to terrorists.
Affirmed their demand to all parties to cease hostilities in Syria.
Demanded respect of the sovereignty of Syria and its unity, and territorial integrity, in accordance with the principles of the UN Charter by all.