ՎԶԵԲ-ը և ԱրարատԲանկը համատեղ կխթանեն կանաչ տնտեսությունն ու մրցունակությունը Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱրարատԲանկը ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ստորագրեցին 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր՝ ուղղված կանաչ նախաձեռնությունների և մրցունակության խթանմանը։ Ծրագիրն իրականացվում է Եվրամիության (ԵՄ), Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (ԿԿՀ) և Կլիմայական նախաձեռնությունների հիմնադրամի (ԿՆՀ) գործընկերությամբ։
ԱրարատԲանկը ֆինանսական միջոցները կուղղի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ)՝ նպատակ ունենալով խթանել մասնավոր հատվածի անցումը դեպի մրցունակ, ցածր ածխածնային և կլիմայակայուն գործելակերպ։ Ֆինանսավորման փաթեթը բաղկացած է երկու հիմնական բաղադրիչից՝
- 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ «ԵՄ-ն բիզնեսի համար»-ՎԶԵԲ վարկային գծի շրջանակներում
- 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի (ԿՏՖԾ) շրջանակներում
«ԵՄ-ն բիզնեսի համար» ծրագրի շրջանակներում վարկառուները կստանան ԵՄ դրամաշնորհներ և անվճար միջազգային խորհրդատվական ծառայություններ։ Ֆինանսավորման առնվազն 70%-ը նախատեսված է կանաչ տեխնոլոգիաների համար, իսկ 30%-ը՝ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների համար։
Ծրագիրը ներառում է նաև հատուկ բաղադրիչ՝ ուղղված 2020-2023 թվականներին տեղահանված հայերի աջակցությանը։ ՎԶԵԲ-ը խրախուսական դրամաշնորհներ կտրամադրի ինչպես տեղահանված անձանց կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններին, այնպես էլ նրանց աշխատանքով ապահովող ընկերություններին։
Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորվող ներդրումները ներառում են արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, երկրաջերմային ջերմային պոմպեր, էլեկտրական տրանսպորտային միջոցներ և լիցքավորման ենթակառուցվածքներ։
ԱրարատԲանկի և ՎԶԵԲ-ի միջև համագործակցությունը մեկնարկել է 2007 թվականից, և առ այսօր ներդրումները տնտեսության մեջ կազմել են ավելի քան 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար։

EBRD and AraratBank Join Forces to Promote Green Economy and Competitiveness in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. AraratBank and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have signed a USD 10 million loan agreement aimed at promoting green initiatives and competitiveness. The program is implemented in partnership with the European Union (EU), Green Climate Fund (GCF), and Climate Investment Funds (CIF).
AraratBank will on-lend the funds to micro, small and medium-sized businesses (MSMEs) with a view to promoting the private sector’s shift towards competitive, low-carbon and climate-resilient practices.
The financing package consists of two main components:
- USD 5 million under the EU4Business-EBRD Credit Line
- USD 5 million through the Green Economy Financing Facility (GEFF)
Under the EU4Business program, borrowers will receive EU grants and complimentary international advisory services. At least 70% of the funding is earmarked for green technologies, while 30% is dedicated to women-led businesses.
The program includes a special component aimed at supporting Armenians displaced between 2020 and 2023. EBRD will provide incentive grants to businesses led by displaced persons as well as companies that provide them with employment opportunities.
Investments eligible for financing under the GEFF program include solar photovoltaic panels, geothermal heat pumps, electric vehicles, and charging infrastructure.
Since the start of cooperation between AraratBank and EBRD in 2007, joint investments in the economy have surpassed USD 100 mln.