Սի Ծինփինը կարող է մերժել Թրամփի հրավերը՝ մասնակցելու իր երդմնակալության արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ ընտրված Դոնալդ Թրամփը հրավերներ է ուղարկել աշխարհի տարբեր ղեկավարների, այդ թվում՝ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին՝ մասնակցելու իր երդմնակալության արարողությանը, որը կկայանա հունվարի 20-ին։ Սակայն Չինաստանի ղեկավարը կմերժի հրավերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CBS News-ը՝ վկայակոչելով թեմայից իրազեկ աղբյուրների։
Ակնկալվում է, որ երդմնակալությանը կմասնակցեն ԱՄՆ-ում Չինաստանի դեսպանը և նրա կինը, ինչը ստանդարտ գործելակերպ է։ CBS News-ի աղբյուրները նաև նշել են, որ նրանց կարող են միանալ Պեկինից այլ պաշտոնատար անձինք։
Դոնալդ Թրամփի մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիթը դեկտեմբերի 12-ին հաստատել է Սի Ծինփինին հրավեր ուղարկելու մասին տեղեկությունները։ Վաշինգտոնում Չինաստանի դեսպանատունը հրաժարվել է որևէ մեկնաբանություն տալ։
The Associated Press գործակալությունն իր հերթին հաղորդում է, որ ըստ փորձագետների՝ Սի Ծինփինը հունվարին Վաշինգտոն չի մեկնի՝ հաշվի առնելով անվտանգության ապահովման հարցերը, Թայվանի հարցը, երդմնակալությունից հետո 60% մաքսատուրքեր սահմանելու՝ Թրամփի խոստումը։

Си Цзиньпин отклонил приглашение Трампа на церемонию его инаугурации
Избранный президент США Дональд Трамп направил приглашения мировым лидерам на церемонию его инаугурации, в том числе и председателю Китая Си Цзиньпину. Церемония состоится 20 января. Однако китайский лидер отклонил приглашение. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CBS News со ссылкой на свои источники.
На инаугурации будут присутствовать посол Китая в США и его супруга, что является стандартной практикой. Источники CBS News также отметили, что к ним могут присоединиться и другие чиновники из Пекина.
12 декабря пресс-секретарь Дональда Трампа Кэролайн Ливитт подтвердила информацию об отправке приглашения Си Цзиньпину. Посольство Китая в Вашингтоне отказалось от комментариев.
Ранее Агентство Associated Press сообщало, что, по мнению экспертов, Си Цзиньпин не поедет в Вашингтон в январе, принимая во внимание вопросы безопасности, проблему Тайваня, обещание Трампа ввести после инаугурации 60%-ные пошлины.