Թրամփը հայտարարել է, որ Զելենսկին պատրաստ է խաղաղության
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը New York Post-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին պատրաստ է խաղաղության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է New York Post պարբերականին՝ անդրադառնալով Փարիզի Աստվածամոր տաճարի բացման արարողության շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպմանը։
«Նա ցանկանում է խաղաղություն հաստատել։ Սա նոր բան է։ Նա հրադադար է ուզում։ Նա խաղաղություն է ուզում։ Մենք մանրամասները չենք քննարկել: Նա կարծում է, որ եկել է ժամանակը, և (ՌԴ նախագահ) Պուտինը նույնպես պետք է մտածի, որ ժամանակն է, որովհետև երբ կորցնում ես 700 000 մարդու, ուրեմն ժամանակն է։ Այս ամենը չի ավարտվի, մինչև խաղաղություն չլինի», - ասել է Թրամփը New York Post-ին հեռախոսով։
«Ես հայեցակարգ եմ ձևավորում, թե ինչպես վերջ տալ այդ ծիծաղելի պատերազմին», - հավելել է Թրամփը։
Թրամփն իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բազմիցս հայտարարել էր, որ իշխանության գալուց հետո 24 ժամում կդադարեցնի ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը։
Իր հերթին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վոլոդիմիր Զելենսկին «կցանկանար գործարք կնքել», և անհապաղ հրադադարի և բանակցությունների կոչ էր արել։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Ռուսաստանը ծանոթացել է Թրամփի այս հայտարարությանը, և նշել, որ Ուկրաինան շարունակում է հրաժարվել երկխոսությունից։ Պեսկովի խոսքով՝ Զելենսկին պետք է չեղարկի բանակցություններն արգելող հրամանագիրը և հանձնարարական տա վերսկսել երկխոսությունը «ստամբուլյան պայմանավորվածությունների հիման վրա՝ հաշվի առնելով տեղում ի հայտ եկած իրողությունները»։

Трамп объявил, что Зеленский готов к миру
Избранный президент США Дональд Трамп заявил в интервью газете New York Post, что президент Украины Владимир Зеленский готов к миру. Как передает Арменпресс, об этом Трамп сообщил газете New York Post, коснувшись встречи, состоявшейся в Париже при посредничестве французского президента Эмманюэля Макрона.
“Он хочет заключить мир. Это что-то новое. Он хочет прекращения огня. Мы не обсуждали детали. Он думает, что пришло время”. Трамп добавил, что и Путин должен думать, что пора, потому что, когда есть потеря 700 000 человек, значит, пришло время и это не закончится, пока не будет мира.
“Я разрабатываю концепцию того, как положить конец этой нелепой войне”, - добавил Трамп.
В ходе своей предвыборной кампании Трамп неоднократно заявлял, что положит конец российско-украинскому конфликту в течение 24 часов после прихода к власти.
Агентство “РИА Новости” напоминает, что ранее Трамп заявил, что Владимир Зеленский “хотел бы заключить сделку”, и призвал к немедленному прекращению огня и переговорам. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что России известно заявление Трампа, однако, Украина продолжает отказываться от диалога. По словам Пескова, Зеленский должен отменить указ, запрещающий переговоры, и возобновить диалог “на основе стамбульских договоренностей с учетом реалий, которые сложились на месте”.