Սիրիայի բանակը հաստատել է, որ Համա քաղաքն անցել է գրոհայինների վերահսկողության տակ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հալեպի գրավումից մի քանի օր անց գրոհայինները գրավել են Սիրիայի կենտրոնական Համա քաղաքը՝ պարտության մատնելով Սիրիայի բանակի զինվորներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը՝ վկայակոչելով Սիրիայի բանակի հաղորդագրությունը։
Ավելի վաղ «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» իսլամիստական խմբավորման կողմից առաջնորդվող գրոհայինները հարձակվել էին քաղաքի վրա և կատաղի մարտերից հետո հայտարարել, որ գրավել են բանտը և ազատ արձակել բանտարկյալներին։ Մեկ գիշեր կատաղի մարտեր մղելուց հետո գրոհայինները մի քանի ուղղություններից մտել են Համա, որից հետո փողոցային մարտերի բռնվել նախագահ Բաշար ալ Ասադի կառավարական ուժերի հետ։
Դեկտեմբերի 5-ին Սիրիայի բանակը խոստովանել է, որ կորցրել է վերահսկողությունը ռազմավարական դիրք ունեցող Համա քաղաքի նկատմամբ, որն առանցքային էր համարվում մայրաքաղաք Դամասկոսի պաշտպանության համար։
Ըստ «Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարան» կազմակերպության՝ անցյալ շաբաթ մարտերի մեկնարկից ի վեր զոհվել է 727 մարդ, որոնց մեծ մասը՝ մարտիկներ։ Զոհերից 111-ը քաղաքացիական անձինք են։ Նոյեմբերի 27-ին «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ»-ը հարձակում էր սկսել՝ արագ գրավելով մեծ թվով բնակավայրեր, այդ թվում՝ Հալեպը։

Rebels capture Syria's Hama
The rebels led by the Islamist group Hayat Tahrir al-Sham (HTS) stormed the city and, after fierce fighting, claimed to have seized its prison and released inmates.
After a night of violent clashes, the rebels entered Hama “from several sides” and were engaged in street fighting with Assad’s forces, said the Syrian Observatory for Human Rights war monitor.
By early Thursday afternoon, Syria’s army admitted it had lost control of the strategically located city seen as crucial in its efforts to protect the capital and seat of power, Damascus.
“Over the past few hours, with the intensification of confrontations between our soldiers and terrorist groups... these groups were able to breach a number of axes in the city and entered it,” France24 quoted a statement from the army. It added that units had redeployed outside the city.
The fall of Hama came despite shelling and strikes carried out by the Syrian and Russian air forces, as reported by state media late Wednesday.