Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի շրջանակում միակ երկիրն է եղել, որը արձագանքել է դաշնակցի խնդրանքին․ վարչապետը` Սիրիա սակրավորներ ուղարկելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը միշտ հետևել է ՀԱՊԿ-ում դաշնակցային իր պարտավորություններին, բայց դաշնակից երկրները չեն աջակցել ՀՀ-ին վճռորոշ պահերին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում Փաշինյանը հիշեցրեց 2019 թվականին Սիրիա սակրավորների և բժիշկների խումբ գործուղելու որոշման մասին, որը, նրա խոսքով, տեղի է ունեցել Հայաստանի դաշնակցի խնդրանքով՝ ի հեճուկս արևմտյան երկրների պահանջների և դժգոհությունների։
«Ինչու ենք ուղարկել, որովհետև մեր դաշնակիցը մեզ խնդրել է, ասել է՝ մենք ձեր օգնության կարիքը ունենք։ Եվ մենք արձագանքել ենք, որովհետև մենք դրանով նաև ցույց ենք տվել, թե դաշնակից լինել ի՞նչ է նշանակում։ Ընդ որում՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում միակ երկիրն ենք եղել, որ մեր դաշնակցի խնդրանքներին արձագանքել ենք։ Ինչի՞ համար ենք արել, որովհետև մենք ասել ենք, որ մենք հարաբերությունների այսպիսի որակ ենք պատկերացնում։ Մենք այսպես ենք պատկերացնում դաշնակից լինելը և սեփական պայմանագրային պարտավորությունների նկատմամբ վերաբերմունքը»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելեց, որ նման քայլերով Հայաստանը ցույց է տվել իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման բարձր մակարդակը, սակայն նույնը չի կարելի ասել դաշնակիցների վարքագծի մասին։
«Բայց նույնիսկ այն ժամանակ մեզ ասում էին արևմտյան կամակատար կառավարություն։ Բա թող այդ մարդիկ ամենաբարձր մակարդակով պատասխանեն անձամբ ինձ։ Բայց ես սրանով նաև ուզում եմ արձանագրել, որ, ցավոք, մեր ոչ բոլոր դաշնակից պատկերացումն է դաշնակից լինելու վերաբերյալ այնպիսին, ինչպիսին մերն է եղել։ Եվ որևէ մեկը մեզ որևէ բանում մեղադրելու ո՛չ քաղաքական, ո՛չ բարոյական, ո՛չ էլ իրավական հիմք չունի։ Մենք ճշգրիտ, թե՛ բարոյապես, թե՛ քաղաքականապես, թե՛ իրավական առումով, մեր բոլոր դաշնակցային պարտավորությունները կատարել ենք, բայց մեր նկատմամբ դաշնակցային պարտավորությունները չեն կատարվել։ Նեղ պահին մեզ թողել են մենակ, մեզ լքել են և, այո, կան կարծիքներ, որ մեզ դավաճանել են և ես փաստարկ չունեմ այդ կարծիքը հնչեցնողներին ասեմ` գիտեք ինչ, դուք սխալ եք ասում»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Армения была единственной страной ОДКБ, откликнувшейся на просьбу союзника: премьер-министр об отправке саперов в Сирию
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что Республика Армения всегда выполняла свои союзнические обязательства в рамках ОДКБ, однако страны-союзники не помогли Республике Армения в решающие моменты. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Пашинян напомнил о решении отправить в Сирию в 2019 году группу саперов и врачей, которое, по его словам, было принято по просьбе союзника Армении и вопреки требованиям и недовольству западных стран.
“Почему мы отправили [саперов и врачей]? Потому что наш союзник нас попросил, сказал: нам нужна ваша помощь. И мы ответили, тем самым мы также показали, что значит быть союзником. При этом, мы были единственной страной в рамках ОДКБ, откликнувшейся на запрос нашего союзника. Почему мы это сделали? Потому что мы сказали, что представляем себе именно такое качество отношений. Именно так мы представляем себе быть союзником и относиться к своим собственным договорным обязательствам”, - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр добавил, что такими шагами Армения показала высокий уровень выполнения своих союзнических обязательств, чего нельзя сказать о поведении союзников.
“Но даже тогда нас называли марионетками Запада. Пусть эти люди ответят лично мне на самом высоком уровне. Но при этом я также хочу констатировать, что, к сожалению, представление не всех наших союзников о том, чтобы значит быть союзником, такое, как у нас. И ни у кого нет ни политических, ни моральных, ни юридических оснований обвинять нас в чем-либо. Мы точностью выполнили все свои союзнические обязательства: и морально, и политически, и юридически. Однако союзнические обязательства перед нами не были выполнены. В критический момент нас оставили в одиночестве, нас бросили, и да, есть мнения, что нас предали, и у меня нет аргументов, чтобы сказать тем, кто высказывает такое мнение: знаете, вы не правы”, - заключил Пашинян.