Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի շրջանակում միակ երկիրն է եղել, որը արձագանքել է դաշնակցի խնդրանքին․ վարչապետը` Սիրիա սակրավորներ ուղարկելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը միշտ հետևել է ՀԱՊԿ-ում դաշնակցային իր պարտավորություններին, բայց դաշնակից երկրները չեն աջակցել ՀՀ-ին վճռորոշ պահերին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում Փաշինյանը հիշեցրեց 2019 թվականին Սիրիա սակրավորների և բժիշկների խումբ գործուղելու որոշման մասին, որը, նրա խոսքով, տեղի է ունեցել Հայաստանի դաշնակցի խնդրանքով՝ ի հեճուկս արևմտյան երկրների պահանջների և դժգոհությունների։
«Ինչու ենք ուղարկել, որովհետև մեր դաշնակիցը մեզ խնդրել է, ասել է՝ մենք ձեր օգնության կարիքը ունենք։ Եվ մենք արձագանքել ենք, որովհետև մենք դրանով նաև ցույց ենք տվել, թե դաշնակից լինել ի՞նչ է նշանակում։ Ընդ որում՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում միակ երկիրն ենք եղել, որ մեր դաշնակցի խնդրանքներին արձագանքել ենք։ Ինչի՞ համար ենք արել, որովհետև մենք ասել ենք, որ մենք հարաբերությունների այսպիսի որակ ենք պատկերացնում։ Մենք այսպես ենք պատկերացնում դաշնակից լինելը և սեփական պայմանագրային պարտավորությունների նկատմամբ վերաբերմունքը»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելեց, որ նման քայլերով Հայաստանը ցույց է տվել իր դաշնակցային պարտավորությունների կատարման բարձր մակարդակը, սակայն նույնը չի կարելի ասել դաշնակիցների վարքագծի մասին։
«Բայց նույնիսկ այն ժամանակ մեզ ասում էին արևմտյան կամակատար կառավարություն։ Բա թող այդ մարդիկ ամենաբարձր մակարդակով պատասխանեն անձամբ ինձ։ Բայց ես սրանով նաև ուզում եմ արձանագրել, որ, ցավոք, մեր ոչ բոլոր դաշնակից պատկերացումն է դաշնակից լինելու վերաբերյալ այնպիսին, ինչպիսին մերն է եղել։ Եվ որևէ մեկը մեզ որևէ բանում մեղադրելու ո՛չ քաղաքական, ո՛չ բարոյական, ո՛չ էլ իրավական հիմք չունի։ Մենք ճշգրիտ, թե՛ բարոյապես, թե՛ քաղաքականապես, թե՛ իրավական առումով, մեր բոլոր դաշնակցային պարտավորությունները կատարել ենք, բայց մեր նկատմամբ դաշնակցային պարտավորությունները չեն կատարվել։ Նեղ պահին մեզ թողել են մենակ, մեզ լքել են և, այո, կան կարծիքներ, որ մեզ դավաճանել են և ես փաստարկ չունեմ այդ կարծիքը հնչեցնողներին ասեմ` գիտեք ինչ, դուք սխալ եք ասում»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia was the only CSTO country to respond to ally's request: Pashinyan on sending deminers to Syria
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the Republic of Armenia has always upheld its obligations as a member  in the CSTO, but the allied countries did not support Armenia at crucial moments.
During a Parliamentary Q&A session with Cabinet members, PM Pashinyan recalled Armenia's decision to send a team of deminers and doctors to Syria in 2019, a decision made at the request of Armenia's ally despite the demands and complaints of Western countries.
The Prime Minister emphasized that the decision was based on the request made by the ally, and with that step, Armenia demonstrated what it means to be a true ally.
"Moreover, we were the only country within the CSTO to respond to the requests of our ally. Why did we do it? Because we said that this is the quality of relations we envision," Pashinyan said.
“But even then, they called us a Western puppet government. Let those people answer me personally at the highest level. However, I also want to point out that, unfortunately, not all of our allies share the same concept of being an ally as we do. And no one has any political, moral, or legal grounds to accuse us of anything. We have fulfilled all our allied obligations accurately, both morally, politically, and legally, but the allied obligations towards us have not been fulfilled.
In a difficult moment, they left us alone, they abandoned us, and yes, there are opinions that we were betrayed, and I have no argument to assure them otherwise,'' stated the Prime Minister.