Պետությունն իրեն պետք է սահմանափակի միջազգային հարաբերությունների հռչակված ու ընդունված կանոններով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է դիրքավորվի որպես մի պետություն, որն ինքն իրեն հռչակում ու սահմանափակում է միջազգային հանրահռչակված, ընդունված կանոններով գործելուն համապատասխան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման դիրքորոշում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Ազգ-նահատակ, ազգ-բանակ բանաձևերը հաղթահարելու համար մեզ պետք է որդեգրել բոլորովին ուրիշ տրամաբանություն՝ պարզապես պետության տրամաբանությունը, որը գործում է բացառապես սեփական շահերին համապատասխան: Այսինքն՝ պետությունն ունի կոնկրետ տարածք, պատասխանատվության կոնկրետ գոտի, միջազգայնորեն ճանաչված կոնկրետ տարածք և գործում է միայն ու միայն այդ սեփական պատասխանատվության տարածքի շահերին համապատասխան»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ այդ շահը տնտեսական զարգացումն է: Հետևաբար, նրա խոսքով, Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է գործի միայն ու միայն սեփական տնտեսական զարգացման շահերին համապատասխան: Փաշինյանը շեշտեց, որ դա ունի տասնյակ շերտեր՝ ներքաղաքակական, արտաքին քաղաքական, աշխարհքաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և այլն:
«Երկրորդը՝ պետք է պետությունն ինքն իրեն սահմանափակի միջազգային հարաբերությունների հռչակված և ընդունված կանոններով ու օրենքներով: Ես սա ասում եմ հատկապես հիմա, երբ թվում է, թե միջազգային հաստատված օրենքներն ու կանոնները ամեն տեղ ոտնահարում են՝ ով որտեղ և ինչպես ուզի: Մենք շատ ենք խոսում այն մասին, որ մեր խնդիրներին պետք է ասիմետրիկ ռեակցիա տանք: Իմ կարծիքով՝ հենց սա է ասիմետրիկ ռեակցիան: Երբ բոլորը բոլոր հնարավոր տեղերում խախտում են միջազգային հարաբերությունների ընդունված կանոնները, մենք պետք է դիրքավորվենք որպես մի պետություն, որն ինքն իրեն հռչակում ու սահմանափակում է միջազգային հանրահռչակված, ընդունված կանոններով գործելուն համապատասխան»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ հենց այս պայմանների առկայությամբ է, որ ուժեղ ու մարտունակ բանակը կարող է լինել արդյունավետ: «Սա նշանակում է ստեղծել անվտանգային մի համակարգ, որի առաջին գծում բանակը չէ: Բանակից առաջ կան բուֆերներ, օրինակ՝ տնտեսական փոխկախվածությունները, որից առաջ կա ուրիշ բուֆեր՝ միջազգային կանոնները»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ միջազգային կանոնների ոտնահարումներից այսօր բողոքում են բոլորն ու ամենուր: Սակայն, ըստ վարչապետի, եթե բոլորը բողոքում են դրա ոտնահարումներից, նշանակում է՝ այդ կանոնները պահպանելը դրական գործելակերպ է: Եվ այդ դրական գործելակերպը ձևավորում է ևս մի բուֆեր բանակից առաջ:
«Եվ այս պայմաններում է, որ ուժեղ բանակ ունենալու օրակարգը կարող է լինել լեգիտիմ, արդարացված: Եվ ուժեղ բանակ ունենալու օրակարգը կարող է ապահովել անվտանգություն՝ անվտանգութան շղթայի մեջ որպես մի և հերթական օղակ»,-շեշտեց Փաշինյանը:

The state must limit itself to rules of international relations – PM Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Armenia must position itself as a state that proclaims and limits itself to the conduct in line with international rules and norms, PM Nikol Pashinyan has said.
“We must adopt a very different logic to overcome the nation-martyr, nation-army formulas, simply the logic of a state that acts exclusively in line with its own interests. Meaning, the state has its concrete territory, a concrete area of responsibility, a specific internationally recognized territory and is acting solely in line with the interests of its own area of responsibility,” Pashinyan said in parliament during 2025 budget debates. He said that the interest is the economic development.
Armenia must therefore act only in line with the interests of its own economic development, the PM said. This, in turn, has dozens of layers, ranging from domestic political, foreign policy, geopolitical, socio-economic and others.
“Secondly, the state must limit itself to the rules and laws of international relations. I am saying this especially now, when it seems that international laws and rules are violated wherever, by whoever wants so. We’ve said a lot that we should give asymmetric reactions to our problems. I think this is the asymmetric reaction. When everyone in all possible places is violating the accepted rules of international relations, we must position ourselves as a country that proclaims and limits itself to acting in line with internationally accepted rules,” Pashinyan said, adding that a strong and combat ready army can be effective in the existence of these conditions. “This means to create a security system where the first line is not the army. There are buffers before the army, for example economic interconnectivity, and another buffer ahead of that, the international rules,” Pashinyan said. The PM said everyone and everywhere is complaining of violations of international rules, however, this means that maintaining those rules is a positive conduct. And this positive conduct develops another buffer before the army.
“And it is in these conditions that the agenda of having a strong army can be legitimate and justified. And the agenda of having a strong army can ensure security as another circle in the security chain,” Pashinyan said.