Լեհաստանի նախագահը Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մերձեցումը եվրոպական ընտանիքին և եվրոպական քաղաքականությանը նպաստում է հայ-լեհական հարաբերությունների խորացմանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահի նստավայրում ընթացող համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան՝ նշելով, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Լեհաստանի համար։
Նա կարևորեց ֆինանսական ոլորտում համագործակցությունը՝ հիշեցնելով Դավոսում երկու տարի առաջ ստորագրված նախագիծը, որը ներառում է հայկական ֆինանսական բորսայի և լեհական ֆինանսական բորսայի համագործակցությունը։
«Այս նախագիծը մեծ զարգացում է ապրել և գոհացնում է բոլորիս»,-ասաց Անջեյ Դուդան։
Նա նշեց, որ Լեհաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ ընդլայնել տնտեսական հարաբերությունները և ներդնել նորարարական լուծումներ, որոնք երկուստեք կօգնեն երկու երկրի տնտեսությունների զարգացմանը։ Նախագահ Դուդան առանձնացրեց համագործակցության հնարավորությունները նոր տեխնոլոգիաների, կլիմայական պաշտպանության և կանաչ էներգետիկայի ոլորտներում։
«Լեհաստանը պատրաստ է Հայաստանի հետ խորացնել համագործակցությունը բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ առկա է զարգացման մեծ ներուժ։ Հանդիպման ընթացքում զրուցեցինք նաև կլիմայական պաշտպանության, կանաչ էներգետիկայի վերաբերյալ, քննարկեցինք կարևորագույն տնտեսական ոլորտները, որտեղ տեսնում ենք զարգացման ներուժ և երկուստեք համագործակցություն»,-ասաց Անջեյ Դուդան։

Poland interested in deepening economic ties with Armenia, says President Duda
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Armenia’s approach towards the European family and European politics contributes to the deepening of Armenia-Polish ties, the President of Poland Andrzej Duda has said.
Speaking at a joint press conference with his Armenian counterpart Vahagn Khachaturyan, President Duda described Armenia as an important partner for Poland.
He highlighted cooperation in the financial sector, recalling the agreement signed in Davos two years ago on the cooperation between the Armenian Stock Exchange and the Warsaw Stock Exchange. President Duda praised the project and said it has greatly developed.
President Duda said Poland is eager to enhance economic ties with Armenia and introduce innovative solutions that would promote economic development in both countries. He pointed out opportunities of cooperation in new technologies, climate protection and green energy.
“Poland is ready to deepen cooperation with Armenia in all areas with great potential for development. During our meeting we also talked about climate protection, green energy, we discussed highly important economic areas where we see potential for development and mutual cooperation,” President Andrzej Duda said.