Լեհաստանի նախագահը Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մերձեցումը եվրոպական ընտանիքին և եվրոպական քաղաքականությանը նպաստում է հայ-լեհական հարաբերությունների խորացմանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահի նստավայրում ընթացող համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան՝ նշելով, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Լեհաստանի համար։
Նա կարևորեց ֆինանսական ոլորտում համագործակցությունը՝ հիշեցնելով Դավոսում երկու տարի առաջ ստորագրված նախագիծը, որը ներառում է հայկական ֆինանսական բորսայի և լեհական ֆինանսական բորսայի համագործակցությունը։
«Այս նախագիծը մեծ զարգացում է ապրել և գոհացնում է բոլորիս»,-ասաց Անջեյ Դուդան։
Նա նշեց, որ Լեհաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ ընդլայնել տնտեսական հարաբերությունները և ներդնել նորարարական լուծումներ, որոնք երկուստեք կօգնեն երկու երկրի տնտեսությունների զարգացմանը։ Նախագահ Դուդան առանձնացրեց համագործակցության հնարավորությունները նոր տեխնոլոգիաների, կլիմայական պաշտպանության և կանաչ էներգետիկայի ոլորտներում։
«Լեհաստանը պատրաստ է Հայաստանի հետ խորացնել համագործակցությունը բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ առկա է զարգացման մեծ ներուժ։ Հանդիպման ընթացքում զրուցեցինք նաև կլիմայական պաշտպանության, կանաչ էներգետիկայի վերաբերյալ, քննարկեցինք կարևորագույն տնտեսական ոլորտները, որտեղ տեսնում ենք զարգացման ներուժ և երկուստեք համագործակցություն»,-ասաց Անջեյ Դուդան։

Президент Польши видит возможность расширения экономического сотрудничества с Арменией
Сближение Армении с европейской семьей и европейской политикой способствует углублению армяно-польских отношений. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Польши Анджей Дуда на совместной пресс-конференции в резиденции президента РА, отметив, что Армения является важным партнером для Польши.
Он отметил важность сотрудничества в финансовой сфере, напомнив о подписанном два года назад в Давосе проекте, включающем сотрудничество Армянской финансовой биржи и Польской финансовой биржи.
«Этот проект получил большое развитие и радует всех нас», - сказал Анджей Дуда.
Он отметил, что Польша заинтересована в расширении экономических связей с Арменией и внедрении инновационных решений, которые взаимно помогут развитию экономик обеих стран. Президент Дуда выделил возможности сотрудничества в областях новых технологий, защиты климата и зеленой энергетики.
«Польша готова углублять сотрудничество с Арменией во всех сферах, где есть большой потенциал для развития. В ходе встречи мы также говорили о защите климата, зеленой энергетике, обсудили наиболее важные экономические сферы, в которых видим потенциал для развития и взаимного сотрудничества», - заявил Анджей Дуда.