Ռումինիայի նախագահական ընտրություններում անակնկալ արդյունքներ է գրանցել ծայրահեղ աջ թեկնածուն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռումինիայում  նոյեմբերի 24-ին կայացած նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում ծայրահեղ աջ Կալին Ջորջեսկուն և վարչապետ Մարչել Չոլակուն գրեթե հավասար ձայներ են հավաքել։ Ամենայն հավանականությամբ, հենց այս երկու թեկնածուները կպայքարեն ընտրությունների երկրորդ փուլում, որը պետք է անցկացվի դեկտեմբերի 8-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ըստ Կենտրոնական ընտրական բյուրոյի՝ ձայների 96%-ի հաշվարկի արդյունքներով Ջորջեսկուն ստանում է ձայների 22%-ը, իսկ Չոլակուն՝ 20%-ը։
Պարբերականը նշում է, որ Ջորջեսկուի ցուցաբերած արդյունքները բավական մեծ անակնկալի են բերել բոլորին. նա որևէ կուսակցության չի պատկանում և իր ընտրարշավը հիմնականում անցկացրել է TikTok սոցիալական հարթակում։
Վարչապետ Մարչել Չոլակուն Ռումինիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունից է և հայտարարել է, որ երկիրը կշարունակի իր արևմտամետ ուղին։ Մինչդեռ Կալին Ջորջեսկուն հայտարարել է, որ վերջ կդնի, իր բնութագրմամբ, Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ին ստորադասվելուն, հատկապես՝ Ուկրաինային աջակցության հարցում։
Նոյեմբերի 24-ին էքզիթ փոլերը ցույց էին տալիս, որ առաջատարը Մարչել Չոլակուն է, իսկ նրան հաջորդում է աջ կենտրոնամետ թեկնածու Էլենա Լասկոնին։ Սակայն ըստ վերջին տվյալների՝ Լասկոնին գրավում է երրորդ հորիզոնականը՝ ձայների 18%-ով, իսկ մյուս թեկնածու Ջորջ Սիմիոնը՝ չորրորդ հորիզոնականը։
Ռումինիայում նախագահը հիմնականում խորհրդանշական դեր ունի, բայց զգալի ազդեցություն ունի արտաքին քաղաքականության հարցում և վերահսկում է երկրի պաշտպանական ծախսերը։

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. Calin Georgescu has taken a surprise lead in the first round of Romania's presidential election, with preliminary results putting his pro-Europe rival and incumbent Prime Minister Marcel Ciolacu in close second, the BBC reports.
BBC described Georgescu as a far-right, pro-Russia ultranationalist.
With 96% of votes counted, Calin Georgescu was on 22%, and Marcel Ciolacu, the prime minister, had 20%, the BBC reported citing the Central Electoral Bureau.
The strong showing of Georgescu, who has no party of his own, and campaigned largely on the social media platform TikTok, came as the biggest surprise of the election, according to the BBC.
He is now on track to join Ciolacu in a final run-off for the presidency on 8 December.
That would pose a dilemma for the millions of Romanians who voted for other candidates.
One option would be to rally round populist Social Democrat Ciolacu, an establishment figure who would continue Romania’s pro-western path, according to the BBC.
Backing Georgescu, who has promised to Romania’s sovereignty, is the alternative.
Georgescu, who belongs to no party, has vowed to end what he calls subservience to the European Union and Nato, especially on support for Ukraine. He has condemned the Nato ballistic missile defence shield in Deveselu, Romania, the BBC reported.
The final result of this round will be known later on Monday, when votes from the capital Bucharest and from the large Romanian diaspora are counted.
Campaigning focused largely on the soaring cost of living, with Romania having the EU's biggest share of people at risk of poverty, according to the BBC.
Exit polls released earlier on Sunday suggested that Ciolacu had a commanding lead, and projected the centre-right candidate, Elena Lasconi, would take second place.
The current tally, however, puts Lasconi in third on 18%, and another nationalist, George Simion, in fourth.
The president in Romania has a largely symbolic role but considerable influence on areas such as foreign policy.