Էկոնոմիկայի նախարարը և DFC-ի ղեկավարը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման և ՀՀ-ում մասնավոր հատվածի զարգացման հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նոյեմբերի 22-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) գործադիր տնօրեն Քենեթ Էնջելի հետ` քննարկելու համար երկկողմ համագործակցության ընդլայնման և Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացման հնարավորությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, ողջունելով հյուրերին՝ Գևորգ Պապոյանը կարևորել է Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի դերակատարումը զարգացող երկրների տնտեսական աճի խթանման գործում՝ նշելով. «Այս համագործակցությունը ոչ միայն ֆինանսավորման համատեքստում է, այլ նաև հնարավորություններ է բացելու նրանց համար, ովքեր ունեն գաղափարներ և վճռականություն, բայց չունեն միջոցներ։ Ձեր աջակցությամբ մենք կարող ենք քայլ առաջ կատարել զարգացող և ներառական տնտեսություն կառուցելու ուղղությամբ»։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ծրագրերի աջակցության և կապիտալի շուկայի զարգացման, փախստականների համար բնակարանաշինության, պարենային անվտանգության և գյուղատնտեսության, մասնավորապես, օրգանական գյուղատնտեսության խթանման և վերականգնվող էներգիայի ինտեգրման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման առանցքային հարցերին։

Министр экономики и директор DFC обсудили возможности расширения сотрудничества и развития частного сектора в Армении
Министр экономики Армении Геворг Папоян 22 ноября встретился с исполнительным директором Международной финансовой корпорации развития США (DFC) Кеннетом Энджелом, чтобы обсудить возможности расширения двустороннего сотрудничества и развития частного сектора в Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя гостей, Геворг Папоян подчеркнул роль DFC в содействии экономическому росту развивающихся стран, отметив: «Это партнерство не только в контексте финансирования, но и открывает возможности для тех, у кого есть идеи и решимость, но не хватает средств. С вашей поддержкой мы сможем сделать шаг вперед в направлении построения развивающейся и инклюзивной экономики».
В ходе встречи были обсуждены ключевые вопросы поддержки программ малого и среднего предпринимательства и развития рынка капитала, жилищного строительства для беженцев, продовольственной безопасности и сельского хозяйства, в частности, продвижения органического сельского хозяйства, и интеграции возобновляемых источников энергии, развития туристического сектора.