Սարգիս Գալստյանը լրտեսության համար դատապարտվել է 18 տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դատարանի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյա Սարգիս Գալստյանը մեղավոր է ճանաչվել լրտեսության համար և դատապարտվել 18 տարվա ազատազրկման։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին դատախազությունից՝ նշելով, որ հանրային մեղադրողը պահանջել է ցմահ ազատազրկում, սակայն դատարանը սահմանել է 18 տարվա պատիժ։
Գլխավոր դատախազությունը վերաքննիչ բողոք կներկայացնի  որոշման դեմ։
Սարգիս Գալստյանը մեղադրվել է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ լրտեսության համար։ Ըստ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության՝ նա 2018-2023 թվականներին զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ Լեռնային Ղարաբաղում, այդ թվում՝ Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալի, Ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի, ապա՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնները։
2020 թվականի նոյեմբերին նա կապ է հաստատել օտարերկրյա պետության հատուկ հետախուզության ծառայության աշխատակցի հետ և համաձայնել է լրտեսություն կատարել՝ ստանալով «Սարխան» ծածկանունը։
2020-2023 թվականների ընթացքում Գալստյանը հավաքել և փոխանցել է տեղեկություններ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, նրանց տրամադրությունների, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչների դիրքորոշումների, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի իրադարձությունների ժամանակ Հայաստանի հնարավոր ռազմական աջակցության վերաբերյալ։
Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափումից հետո նա կնոջ հետ մնացել է Ստեփանակերտում և շարունակել է իր հանցավոր գործունեությունը՝ փոխանցելով հայ ազգաբնակչության վերաբերյալ այլ տեղեկություններ օտարերկրյա հետախուզության ծառայություններին։
Լրատվամիջոցներում տեղեկություն էր տարածվել, թե Սարգիս Գալստյանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմի կողմից նշանակվել է Ստեփանակերտի պարետ, սակայն նրա եղբորորդին հերքել էր այդ տեղեկությունը։

Former Karabakh official sentenced to 18 years imprisonment for espionage
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. A former Nagorno-Karabakh official has been found guilty and sentenced to 18 years imprisonment on espionage charges, the prosecution has said.
The public prosecutor sought life imprisonment for the defendant, Sargis Galstyan, but the court handed over an 18-year prison term.
Prosecutors said they will appeal the decision.
Galstyan, who held various posts in Nagorno-Karabakh in 2018-2023, including the Deputy Head of the Shushi Regional Administration, Chief of Staff of the Ministry of Military-Patriotic, Youth, Sports and Tourism Affairs, Deputy Chief of Staff of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and Deputy Chief of Staff of the Presidential Administration of Nagorno-Karabakh, contacted intelligence services of a foreign country in November 2020 and agreed to spy for them. He was assigned the asset alias Sarkhan, according to prosecutors.
In 2020-2023, Galstyan gathered and transferred information about the Nagorno-Karabakh population, their sentiments, stances of the authorities of Nagorno-Karabakh and Armenia, as well as possible military support by Armenia during the September 2023 events, according to prosecutors.
After the depopulation of Nagorno-Karabakh in 2023, Galstyan and his wife remained in Stepanakert and continued to spy for the foreign intelligence services, conveying information about the Armenian population. He was arrested after crossing into Armenia.
Back then, some media outlets reported that Galstyan had been appointed as commandant of Stepanakert by Azerbaijani President Ilham Aliyev, but this information was subsequently denied by Galstyan’s family member.