Հայաստանից ԱՄՆ արտահանումն աճել է 25 տոկոսով, բայց ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանից ԱՄՆ արտահանումն աճել է 25%-ով՝ կազմելով 50,2 մլն դոլար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանից հիմնականում ԱՄՆ են արտահանվել ոսկերչական իրեր, թռչող սարքեր, ալկոհոլային խմիչքներ, ջրեր, ծխախոտ։
«Այնուամենայնիվ, ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը նվազել է 59%-ով, քանի որ ներմուծումն է կտրուկ կրճատվել, մասնավորապես ԱՄՆ-ից ավտոմեքենաների ներմուծումը կրճատվել 3,5 անգամ կամ 442 մլն դոլարով»,- նշել է նախարարը։

Armenian exports to United States grow
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Exports from Armenia to the United States in January-October 2024 grew 25% and amounted to 50,2 million dollars, Minister of Economy Gevorg Papoyan has said.
In a statement on social media, Papoyan said the exports to the U.S. were mostly jewelry, alcoholic drinks, tobacco, alcoholic beverages , water and aerial vehicles (devices).
“Nevertheless, the total trade turnover has decreased 59%, because imports dropped abruptly, in particular, car imports from the U.S. dropped 3,5 times or by 442 million dollars,” he added.