ԵՆԲ Գլոբալը 236 միլիոն եվրոյի վարկային համաձայնագիր է ստորագրել ՀՀ-ի հետ՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի շինարարությունը ֆինանսավորելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՆԲ Գլոբալը 236 միլիոն եվրոյի վարկային համաձայնագիր է ստորագրել Հայաստանի հետ՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի շինարարությունը ֆինանսավորելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Եվրոպական ներդրումային բանկի տարածած հաղորդագրության մեջ, որտեղ նաև ընդգծվում է, որ այս ճանապարհահատվածը «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհային միջանցքի կենսական հատվածն է, որը կբարելավի միակցվածությունը Եվրոպական միության, Մերձավոր Արեւելքի եւ Ասիայի միջեւ:
Ծրագիրը կնպաստի կլիմայի փոփոխության հետեւանքների մեղմացմանը, ճանապարհային անվտանգության բարելավմանը եւ Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը։
«Եվրոպական ներդրումային բանկի համաշխարհային ստորաբաժանումը (ԵՆԲ Գլոբալ) Հայաստանի հետ ստորագրել է շուրջ 236 միլիոն եվրոյի վարկային համաձայնագիր՝ «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհային միջանցքի կարեւորագույն՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի շինարարությունը համաֆինանսավորելու համար։ Այս նախագիծը կոչված է փոխելու իրերի դրությունը Հայաստանի եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար՝ զգալիորեն բարելավելով տրանսպորտային կապը Եվրոպական միության, Մերձավոր Արեւելքի եւ Ասիայի միջեւ:
Այս ենթակառուցվածքի կլիմայակայուն հատվածը կնպաստի կլիմայի փոփոխության հետեւանքների մեղմացմանը՝ ի հաշիվ ճանապարհորդության հեռավորությունների, տրանսպորտային միջոցների շահագործման ծախսերի եւ ճանապարհային պատահարների կրճատման: Ճանապարհային անվտանգության բարելավումը նախագծի հիմնական առանձնահատկություններից եւս մեկն է, որն ավելի անվտանգ եւ արագ երթուղիներ կառաջարկի ճանապարհորդներին եւ ապրանք փոխադրողներին: Նախագիծը կհեշտացնի մուտքը ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային շուկաներ եւ կնպաստի ՀՀ պակաս միակցված մարզի՝ Սյունիքի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը»,- մանրամասն նշված է հաղորդագրության մեջ:
ԵՆԲ-ի փոխնախագահ, Հայաստանում բանկի գործունեության պատասխանատու Թերեզա Չերվինսկան նշել է, որ այս փոխակերպիչ ծրագիրը կդառնա տարածաշրջանի տրանսպորտային ցանցի հիմնական զարկերակը, որը Հայաստանին կապահովի դեպի գլոբալ շուկաներ ավելի լավ հասանելիությամբ եւ կօգնի ձեւավորել ավելի փոխկապակցված եւ դիմակայուն ապագա։
«ԵՆԲ-ի եւ Հայաստանի միջեւ երբեւէ ամենախոշոր ֆինանսական պայմանագիրն է։ Մենք ուրախ ենք աջակցել այս նախագծին, որը կնպաստի կայունությանը, կխթանի տնտեսական դիմակայունությունը եւ կամրապնդի կապը Եվրոպայի, Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի միջեւ», - ասել է նա:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը նշել է.
«Այս ծրագիրը Հայաստանի համար ԵՄ Տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրի (EIP) շրջանակներում «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությամբ իրականացվող աջակցության եւս մեկ օրինակ է։ Կլիմայի փոփոխության եւ ճանապարհային անվտանգության թիրախների նկատմամբ պատշաճ խոհեմությամբ կայուն ներդրումներ իրականացնելու նպատակով  ԵՄ Տնտեսական եւ ներդրումային պլանի շրջանակում ֆինանսական միջոցների հետագա մոբիլիզացումն առանցքային սկզբունքներից է շարունակում մնալ՝ հաշվի առնելով, որ մենք մշակում ենք ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր հավակնոտ օրակարգը»։
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցումը լուրջ խթան կդառնա Հայաստանի տնտեսական աճի համար, կամրապնդի ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային միակցվածությունը, կբարելավի տրանսպորտային անվտանգությունն ու արդյունավետությունը եւ վճռորոշ դեր կխաղա երկրի ենթակառուցվածքների զարգացման ավելի լայն նպատակների առումով:
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը երախտագիտություն է հայտնեց ԵՆԲ-ին՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի շինարարության ծրագրին մասնակցելու համար.
«Այս ճանապարհահատվածը կարեւոր մաս է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի, որը նպատակ է հետապնդում ապահովել կայուն կապակցվածությունը եւ այսպիսով նաեւ համագործակցությունն ու կայունությունը ողջ տարածաշրջանում»։
Հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ որպես ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» (Global Gateway) նախաձեռնության եւ Արեւելյան գործընկերության համար ԵՄ տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրի դրոշակակիր նախագիծ՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի շինարարությունը կնպաստի տնտեսական աճին, տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ շրջակա միջավայրի կայունությանը: Այն նաեւ կդառնա Տրանսեվրոպական տրանսպորտային ցանցի առանցքային օղակը:

EIB Global signs €236 million loan with Armenia to finance construction of Sisian-Kajaran road
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The European Investment Bank’s global arm (EIB Global) has signed a loan of up to €236 million with Armenia to co-finance the construction of the Sisian-Kajaran road, a crucial segment of the north-south transport corridor.
This project is set to become a gamechanger for Armenia and the South Caucasus region, significantly improving transport connectivity between the European Union, Middle East and Asia, the EIB said in a press release.
This climate-resilient piece of infrastructure will contribute to climate change mitigation by reducing travel distances, vehicle operating costs and road accidents. Enhanced road safety is another key feature of the project, which will offer safer and faster routes for travellers and goods. The project will facilitate access to both domestic and international markets, and contribute to the sustainable socioeconomic development of the less well-connected Syunik province in the south of the country.
“This transformative project will become a major artery in the region's transport network, providing Armenia with better access to global markets and helping to shape a more interconnected, resilient future," said EIB Vice-President Teresa Czerwińska, who is responsible for EIB operations in Armenia. "This is the largest ever finance contract between the EIB and Armenia. We are pleased to be supporting this project that will promote sustainability, boost economic resilience and strengthen connectivity between Europe, Asia and the Middle East.”
Head of the EU Delegation to Armenia Ambassador Vassilis Maragos said, “This project is another example of Team Europe support under the EU’s Economic and Investment Plan (EIP) for Armenia. Further mobilisation of funding under the EIP for sustainable investments with due care of climate change and road safety targets will be key as we prepare the ambitious new EU-Armenia Partnership Agenda”.
Republic of Armenia Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said, “Construction of the Sisian-Kajaran road will be a major boost to Armenia’s economic growth, strengthen both regional and international connectivity, improve transportation safety and efficiency, and play a crucial part in the country's broader infrastructure development objectives.”
Republic of Armenia Deputy Prime Minister Mher Grigoryan expressed his “gratitude to the EIB for its participation in the construction of the Sisian-Kajaran road. This road is an integral part of the Government of Armenia's Crossroads of Peace Project, which aims to ensure sustainable connectivity and, consequently, cooperation and stability in the wider region”.
As a flagship project of the EU Global Gateway initiative and the EU Economic and Investment Plan for the Eastern Partnership, the construction of the Sisian-Kajaran road will bolster economic growth, regional security and environmental resilience. It will also be a key link in the Trans-European Transport Network corridor, the EIB said.